Grypa ptaków na wielkiej fermie niosek i kurcząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Inga Domurat PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2020,10:35 Aktualizacja: 07-12-2020,11:24
A A A

W fermie kur w Kwakowie potwierdzono przypadek wystąpienia wirusa ptasiej grypy - poinformował Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica (woj. pomorskie).

Ferma zajmuje się chowem klatkowym niosek i kurcząt. Jest największym producentem jaj kurzych na Pomorzu i liczącym się producentem krajowym. Odchowalnia może obsłużyć 120 tys. kurcząt. Ferma przeznaczona jest dla 240 tys. niosek.

HPAI, grypa ptaków, KIPDiP, ognisko HPAI, przypadek HPAI, dzikie ptactwo,drób, brojlery, indyki, kaczki, H5N8

HPAI zabójcą polskiego eksportu drobiu?

Kolejne ognisko grypy ptaków w Polsce oznacza pogłębienie kłopotów polskiego drobiarstwa, które i tak jest w złym stanie ze względu na epidemię koronawirusa. - Ucierpi głównie nasz eksport. Już niektóre kraje...

W związku z wykryciem ogniska choroby stosuje się procedury zwalczania HPAI określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Te nakazują zabicie i utylizację ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się choroby.

Kuliński poinformował, że po konsultacji ze służbami sanitarnymi i weterynaryjnymi wprowadzono zasady bioasekuracji w obszarze 10 km od miejsca wystąpienia ogniska choroby.

Objęci nim hodowcy drobiu są zobowiązani m.in. do obserwacji stanu zdrowia ptactwa, przekazywania informacji powiatowemu lekarzowi weterynarii o wszelkich niepokojących zmianach, zabezpieczenia budynków, w których utrzymywany jest drób, przed dostępem dzikich ptaków. - Sytuacja jest pod stałą obserwacją odpowiednich służb - podał wójt Kobylnicy.

Od 1 stycznia do 5 grudnia w Polsce wykryto 35 ognisk HPAI - 3 w drugim półroczu.
 


 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA