Grypa ptaków. Liczba ognisk wzrosła o 3
Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1 po raz pierwszy została w tym sezonie wykryta w stadach drobiu domowego w województwie dolnośląskim. Ponadto kolejne, już 31 ognisko, wybuchło w Wielkopolsce.
Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 3 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. 2 z nich wybuchły na Dolnym Śląsku. Są to zarazem pierwsze ogniska w tym województwie od 2 listopada.
- GIW potwierdził 63 ogniska HPAI w okresie od 2 listopada do 31 grudnia
- Pierwsze 2 ogniska HPAI wybuchły na Dolnym Śląsku
- Najwięcej tj. 31 ognisk HPAI wybuchło w Wielkopolsce
- W najnowszych 3 ogniskach HPAI znajdowało się 48 576 sztuk drobiu
- Ogniska grypy ptaków są wywołane wariantem H5N1 wirusa HPAI
Światowa produkcja drobiu w przyszłym roku wzrośnie?
Pierwsze ogniska na Dolnym Śląsku
Ognisko HPAI nr 2021/400 zostało stwierdzone 30 grudnia w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 50 sztuk różnych gatunków drobiu. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Koruszka w gminie Milicz w powiecie milickim w woj. dolnośląskim.
Ognisko HPAI nr 2021/401 zostało stwierdzone 30 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 19 676 indyków rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Szczepanów w gminie Środa Śląska w powiecie średzkim w woj. dolnośląskim.
Ognisko HPAI nr 2021/402 zostało stwierdzone 30 grudnia w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 28 850 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Strzyżew w gminie Sieroszewice w powiecie ostrowskim w woj. wielkopolskim.
W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
Mapę obrazującą liczbę i rozmieszczenie ognisk grypy ptaków w Polsce można znaleźć TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków