Drobiarze zwierają szyki. W jedności siła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2018,8:55 Aktualizacja: 21-03-2018,9:14
A A A

Usuwanie barier blokujących rozwój drobiarstwa jest głównym celem powstania w Polsce największej reprezentacji branży produkującej drób i jaja.

Członkami Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz oraz Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu "Poldrób", które zawiązały partnerstwo strategiczne, są zarówno największe krajowe firmy wszystkich sektorów drobiarskich, jak i drobni hodowcy. Do powstałego sojuszu mogą przystąpić jednak inne związki i stowarzyszenia z branży.

produkcja drobiu, eksport drobiu, drobiarstwo, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, mariusz szymyślik

Prognozy wzrostu produkcji drobiu są przesadzone. Ekspert mówi wprost

W 2017 roku Polska utrzymała pozycję lidera wśród największych unijnych producentów drobiu, a eksport szedł w górę. Na horyzoncie pojawiają się jednak zagrożenia. Motorem sukcesu polskiego drobiarstwa jest sprzedaż zagraniczna,...

- Polskie drobiarstwo, mimo, że należy do światowych liderów znajduje się obecnie "na zakręcie". Konkurencja międzynarodowa zwiększyła się tak bardzo, że dalsze sukcesy eksportowe wymagają rozwiązania problemów, z którymi branża zmaga się w kraju - mówi Włodzimierz Bartkowski, prezes OZPD "Poldrób".

Jednym z takich obciążeń są - zdaniem obu organizacji - obowiązkowe składki, które krajowi producenci muszą uiszczać na rzecz funduszu promocji mięsa drobiowego.

- Wpłaty na rzecz funduszu są rodzajem parapodatku, który pogarsza naszą konkurencyjność dając w zamian bardzo niewiele - tłumaczy Piotr Lisiecki, prezes KIPDiP.

W ramach powołanego partnerstwa strategicznego obie organizacje chcą także współdziałać z rządem przy tworzeniu programów, które rozwiążą problem alternatywnych dla GMO źródeł białka dla drobiarstwa.

produkcja drobiu, drób, mięso drobiowe, eksport drobiu, rynek mięsa

Eksport drobiu pobił kolejny rekord

Ubiegły rok był rekordowym dla branży drobiarskiej. Z Polski wyeksportowano ponad 1,12 mln t nieprzetworzonego mięsa i podrobów o wartości ponad 8 mld 30 mln zł, czyli odpowiednio o 9,4 i 7,1 proc. więcej rok do roku. Analitycy Rynków...

- Istotą sprawy jest w tym przypadku cierpliwe budowanie długoterminowej strategii oraz poszukiwanie kompromisowych rozwiązań, które nie zahamują ekspansji zagranicznej branży. Jakikolwiek pospiech może zakończyć się katastrofą - twierdzi Bartkowski.

Zagrożeniami dla polskiego drobiarstwa, którym chcą przeciwdziałać KIPDiP oraz "Poldrób" są także powracający projekt zakazu uboju rytualnego oraz propozycje zaostrzania norm dobrostanowych.

- W obu tych sprawach w Polsce obowiązują identyczne zasady jak w większości państw unijnych. Nie ma tu jakiejkolwiek potrzeby pogarszania warunków działania naszego rolnictwa na rzecz wzmacniania konkurencji - uważa Lisiecki.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz jest najliczniejszą organizacją branżową. Zrzesza wszystkie ogniwa produkcji drobiarskiej w Polsce, w sektorze jaj członkowie KIPDIP mają około 70 proc. udział w rynku.

Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu "Poldrób" zrzesza natomiast przede wszystkim hodowców kurcząt rzeźnych i producentów mięsa drobiowego. Należy do niego m.in. Cedrob, największe krajowe przedsiębiorstwo drobiarskie.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA