Żywienie bydła na pastwiskach ma swoje zalety

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk), (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2016,8:10 Aktualizacja: 18-11-2016,10:32
A A A

Świeże powietrze, promienie słoneczne i zielona trawa to dla krów naturalne środowisko. I nie powinno się o tym zapominać - przekonuje Zenon Kubicki, rolnik z powiatu ciechanowskiego na Mazowszu, który od lat praktykuje żywienie pastwiskowe bydła mlecznego i ma efekty.

Łąki pełne krów od wiosny do jesieni to już w Polsce odległa przeszłość. Wielu hodowców bydła zrezygnowało lub ograniczyło do minimum żywienie pastwiskowe. Dlaczego? Jest kilka powodów.

Przede wszystkim - co potwierdziły badania - w porównania do karmienia TMR-em, żywienie pastwiskowe przyczynia się do kilkuprocentowego spadku mleczności. A to oczywiście dla hodowców problem.

pastwisko, krowy mleczne, trawy, ruń

Niewykorzystany potencjał pastwisk

Pastwiska w Polsce są zaniedbane a ich potencjał często pozostaje niewykorzystany. Co to jest pastwisko? To teren pokryty wielogatunkowym zbiorowiskiem roślinnym, z którego zwierzęta pobierają paszę. Nazwa tych użytków zielonych nie...
Poza tym obecnie utrzymywane stada są zdecydowanie liczniejsze niż kiedyś. Bardzo trudno je przepędzać na położone w oddali łąki. W dodatku pędzenie luzem jest solą w oku kierowców narzekających na utrudnienia na drogach i coraz częściej proszących o interwencje policji w tej sprawie.

Do tego dochodzi jeszcze uciążliwe transportowanie wody dla krów i inne kłopoty logistyczne. A w grę wchodzi jeszcze poświęcony na to czas.

Mimo trudności nie wszyscy producenci mleka zrezygnowali z karmienia pastwiskowego. Zenon Kubicki nadal wykorzystuje je w hodowli, choć nie ukrywa, że duży wpływ na tę decyzję miał fakt posiadania pastwisk w pobliżu obory i siedliska.

- Obecnie całe moje stado liczy 41 zwierząt. Nie wszystkie, z powodów zdrowotnych i sugestii weterynarza, ale większość przeganiamy na pastwisko urządzone na tyłach zabudowań. Zostawiłem tu grubo ponad 3 ha. Pozostałe łąki mam trochę dalej, ale można pędzić gruntową drogą, dlatego nie muszę wiązać krów do ciągnika - wyjaśnia rolnik.

Arizona State University, osvaldo sala, Ekstremalne zjawiska pogodowe

Ekstrema pogodowe mogą zaszkodzić pastwiskom i produkcji żywności

Ekstrema pogodowe, np. ulewy i susze, i ich zmienność mogą zamienić pastwiska w skupiska krzewów, wpływają na wypas bydła i produkcję mięsa. Doświadczenie, które pokazuje skalę tego zjawiska, przedstawiono w "Proceedings of the...
I przekonuje, że skarmianie pastwiskowe ma wiele zalet. - Krowy natura tak ukształtowała, że świetnie się czują na pastwisku. Przede wszystkim są na świeżym powietrzu, po drugie mają dostęp do słońca. Dzięki temu rzadziej chorują, bo są odporniejsze - zaznacza nasz rozmówca.

Zwraca też uwagę na kwestię ruchu. W oborze jest bardzo ograniczony, a na pastwisku jest oczywiście zupełnie inaczej. To także, zdaniem hodowcy, przyczynia się do zdrowotności bydła, m.in. w kwestii racic.

Rolnik zapewnia, że nie odczuwa zmniejszenia wydajności mlecznej stada podczas żywienia pastwiskowego. Ale też ma swoje wypracowane przez lata sposoby.

- Przed wypuszczeniem krów na łąkę przez kilka dni daję im dużo siana, czyli tej suchej masy. Inaczej mają kiepskie trawienie. Poza tym przez cały czas już w oborze dokarmiam niewielkimi ilościami paszy ze zbóż, czyli treściwej. Jak na razie system się sprawdza - podsumowuje Kubicki.

 

Książki warte polecenia: "Choroby bydła" | "Sygnały żywienia

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA