Zobacz jak praca sprzętu udojowego wpływa na mastitis
Nieprawidłowo działający sprzęt udojowy może być przyczyną wystąpienia klinicznych i podklinicznych form zapalenia wymienia i podwyższania LKS w mleku zbiorczym.
Właściwie przeprowadzony audyt oceniający sprawność sprzętu udojowego połączony z oceną podczas doju, daje możliwości znalezienia nieprawidłowości w funkcjonowaniu aparatów, jak i poprawy pracy osób odpowiedzialnych za dój.
- Ocena sprawności sytemu doju mleka składa się z dwóch etapów
- W pierwszej części sprawdzamy sprawność sprzętu między dojami "na sucho"
- Druga część oceny polega na analizie pracy sprzętu podczas doju krów
- Pulsatory są ważnym elementem aparatury udojowej
- Skutkiem źle działającej aparatury udojowej mleka może być pustodój początkowy i końcowy
Prawidłowa higiena doju czyli jaka?
Dwa etapy oceny
- Ocenę sprawności sytemu możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich dotyczy urządzeń i jest przeprowadzany "na sucho" pomiędzy dojami bez obecności zwierząt - tłumaczy lekarz weterynarii Piotr Niewitecki.
Drugi wykonujemy podczas doju, gdy aparaty są podłączone do wymienia krów. Dzięki temu możemy ocenić jakie podciśnienie faktycznie oddziałuje na końcówki strzyków, jak wygląda przepływ mleka oraz jak zachowują się zwierzęta.
Dane te uzupełnione o audyt oceniający warunki bytowania krów i wywiad lekarski są podstawą do wdrożenia właściwej dla danego gospodarstwa strategii zwalczania mastitis.
Sprawność sprzętu udojowego
Ocena systemu doju przebiega według ustalonego schematu. W pierwszej części oceniamy sprawność sprzętu. Poziom podciśnienia można określić za pomocą manometru, który powinien być na stałe wpięty w instalację.
Jak pobierać próbki mleka do badań laboratoryjnych?
- Stabilność systemu podciśnienia jest równie ważna, jak jego rzeczywisty poziom. Podczas normalnej pracy poziom podciśnienia w układzie nie powinien zmieniać się o więcej niż +/- 2,0 kPa - zauważa Niewitecki.
Kolejnym elementem analizy działania aparatury udojowej są pulsatory. Oceniamy częstotliwość ich pracy oraz to, czy wszystkie aparaty pracują równo.
Przy okazji badania pulsatorów warto zwrócić uwagę na stan gum strzykowych. Ich właściwa kondycja wpływa na możliwość przenoszenia bakterii pomiędzy krowami.
Zbieramy dane podczas doju
Kolejnym etapem oceny jest zebranie danych podczas doju.
- Oceniamy dopasowanie gum strzykowych, czy i jak często dochodzi do ich ślizgania się oraz ustawienie aparatu udojowego tj. czy jednakowo obciąża on wszystkie strzyki - tłumaczy Piotr Niewitecki.
Skup mleka utrzymuje coroczny trend
Zwracamy również uwagę na zachowanie krów. Zwierzęta, którym dój kojarzy się z czymś niekomfortowym, nie będą chętnie wchodziły do hali udojowej.
Podciśnienie i przepływ mleka
Pomiar podciśnienia działającego na strzyk oraz przepływu mleka w przewodzie mlecznym w czasie rzeczywistym umożliwia ocenę przygotowania krów do doju.
Jeśli czas od pierwszej stymulacji do podłączenia kubków udojowych jest zbyt krótki, dojdzie do tzw. doju dwufazowego, czego konsekwencją będzie wystąpienie pustodoju w jego początkowej fazie.
Kolejnym krytycznym momentem jest koniec doju, gdy przepływ mleka znacznie się zmniejsza.
Jeśli nie odłączmy aparatów w odpowiednim czasie lub jeśli mamy ustawiony zbyt niski przepływ mleka w ACR, dojdzie do pustodoju końcowego.
Lekarz weterynarii Piotr Niewitecki reprezentuje Kujawską Grupę Weterynaryjną Kruszwica/Osięciny, Laboratorium Badania Mleka Zdrowe Wymię oraz Opiekę weterynaryjna Chiron.
Artykuł na temat audytu oceniającego wpływ warunków doju na liczbę komórek somatycznych i występowanie mastitis znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 1/2021. ZAPRENUMERUJ
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)