Za błędy w IRZ i IRZplus zapłacą hodowcy bydła?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-09-2024,13:15 Aktualizacja: 15-09-2024,12:46
A A A

Rolnicy mogą nie otrzymać dopłat dobrostanowych z tytułu realizacji Ekoschematu "Dobrostan zwierząt" przez ARiMR z powodu błędów w systemie IRZ.

"Zwracam się wnioskiem o odstąpienie od nakładania sankcji na rolników, ponieważ nie wynikają one z ich winy, a są wynikiem błędów systemu teleinformatycznego" pisze w piśmie do ministra rolnictwa Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odmawia udzielenia pomocy w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt".

wilki, bydło mięsne, zagryzione było, populacja wilka, Jacek Zarzecki, odszkodowania, hodowcy bydła, Mikołaj Dorożała

Wilki zagryzają bydło, a odszkodowań nie ma

Bydło mięsne jest coraz bardziej zagrożone przez wilki, których populacja w Polsce liczy między 2, a 4 tysiące zwierząt. Niestety hodowcy, podobnie jak myśliwi, stają w obliczu wrogiej wobec nich polityki obranej przez władze ministerstwa...

Dodatkowo ARiMR nakłada sankcje finansowe na rolników ubiegających się o wsparcie z tytułu realizacji tego działania z powodu rzekomego braku zgłoszeń przemieszczeń, urodzeń czy też innych zdarzeń rejestrowanych w systemie IRZ.

Brak odnotowania zdarzenia w systemie może wynikać, nie z błędu rolnika, ale z powodu nie działającego systemu IRZ.

W związku ze zmianą prawa potrzebne było uruchomienie nowej aplikacji – IRZplus. Pozwala ona na składanie zgłoszeń dotyczących bydła, owiec, kóz, świń, drobiu, koniowatych, jeleniowatych i wielbłądowatych.

IRZplus umożliwia również przeglądanie danych dotyczących zwierząt, zdarzeń zwierzęcych, zarejestrowanych działalności, złożonych dokumentów i przeprowadzonych kontroli na miejscu.

Niestety, po uruchomieniu pojawiły się problemy w działaniu i nowa wersja aplikacji IRZ nie spełniała, przez wiele miesięcy, oczekiwań i wymagań hodowców.

"System się zawieszał, dane były często nieprawidłowe i niewiarygodne, a zdarzenia trudno było zgłosić na czas, jak również zgłoszone dane "znikały" i pomimo wielokrotnych prób, nie zawsze udało się wypełnić odpowiednie zgłoszenie w terminie. Zwracali na to uwagę rolnicy, organizacje rolnicze, jak i samo ministerstwo czy też ARiMR" czytamy w piśmie skierowanym do Czesława Siekierskiego.

IRZplus, bydło mięsne, bydło mleczne, paszport dla bydła, bydło, owce kozy, jeleniowate, ARiMR, MRiRW, Stefan Krajewski

Hodowcy sami wydrukują paszporty dla bydła

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o możliwości generowania paszportów bydła we własnym zakresie. W aplikacji IRZplus, w związku z licznymi postulatami rolników i organizacji rolniczych, udostępniona...

Brak działania systemu IRZ był między innymi przedmiotem posiedzeń zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego Porozumienia Rolniczego w styczniu oraz lipcu 2023.

Jednym z wniosków było zwolnienie hodowców i producentów bydła z sankcji karnych w przypadku braku możliwości dokonania zgłoszenia w IRZplus, ze względu na niedziałanie aplikacji.

Ministerstwo rolnictwa w kwietniu 2023 r. wystąpiło do głównego lekarza weterynarii z wnioskiem o uwzględnienie przez organy Inspekcji Weterynaryjnej, podczas przeprowadzania kontroli na miejscu, okoliczności związanych z przejściowymi utrudnieniami w działaniu aplikacji IRZplus.

"W związku z powyższym zwracam się do ministra rolnictwa o pozytywne rozpatrzenie wniosku o odstąpienie od odmowy udzielenia wsparcia z tytułu realizacji ekoschematu "Dobrostan zwierząt" oraz nakładania przez ARIMR sankcji na rolników z powodu błędów w systemie IRZ, gdyż nie wynikają one z ich winy, a są wynikiem błędów systemu teleinformatycznego" pisze Jacek Zarzecki.

Pismo prezesa PZHiPBM skierowane do ministra rolnictwa znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" 

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)




 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA