Hodowcy sami wydrukują paszporty dla bydła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-09-2024,9:40 Aktualizacja: 04-09-2024,9:45
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o możliwości generowania paszportów bydła we własnym zakresie.

W aplikacji IRZplus, w związku z licznymi postulatami rolników i organizacji rolniczych, udostępniona została funkcjonalność Informacja o zwierzęciu.

"Dzięki niej posiadacze bydła, owiec, kóz, jeleniowatych i wielbłądowatych mogą samodzielnie wygenerować i wydrukować dane dotyczące zwierząt. Ma to istotne znaczenie w przypadku obrotu nimi" czytamy na stronie ARiMR.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE

Produkcja mleka nadal jest wyższa niż w 2023 roku

Skup mleka w lipcu był niemal na takim samym poziomie, jak przed miesiącem. W relacji rocznej od stycznia wzrósł on jednak o 4,2% i wyniósł 7 806,2 mln litrów. Meldunkowy skup mleka w lipcu 2024 roku, według danych...

Informacja ta jest z pewnością dobra dla hodowców bydła. Od tej pory sami mogą wydrukować dokument, który zawiera indywidualne dane zwierzęcia.

Przypominamy, że używanie paszportów bydła na terenie kraju zniosła Ustawa z 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

– Kiedy w czerwcu zwracałem się do @MRiRW_GOV_PL o przywrócenie paszportów dla bydła i możliwość ich samodzielnego wydrukowania z IRZ @StefanKrajewski zadeklarował, że zadziała to do końca 3 kwartału. Dotrzymał słowa. To duże ułatwienie dla właścicieli zwierząt. Dziękuję – napisał na portalu X Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Do całej sprawy odniósł się także Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski.

– Od początku zapowiadałem ułatwienia dla rolników, tak jak wprowadziliśmy zmiany w aplikacji suszowej na korzyść rolników, tak teraz zaczynają się zmiany w IRZ. Dziękuję wszystkim Rolnikom, którym zależy na rolnictwie i potrafią merytorycznie rozmawiać o przyszłości – napisał na portalu X.

Instrukcję korzystania z IRZplus znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA