Wypas na łąkach to już rzadkość. Pomogłaby dopłata

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2019,10:35 Aktualizacja: 15-01-2019,10:42
A A A

Rolnicy z województwa świętokrzyskiego apelują do ministra rolnictwa o wprowadzenie dopłaty do wypasu krów na pastwiskach, łąkach i innych powierzchniach paszowych.

To jeden z wniosków wypracowanych podczas posiedzeń tamtejszych rad powiatowych izb rolniczych. Zdaniem ich autorów, potrzebne jest uruchomienie takiej dopłaty do wypasu przez utworzenie nowego działania i wprowadzenie go na stałe do PROW 2021-2027 (wiadomo już, że w nowej perspektywie PROW zostanie zastąpiony innym programem wsparcia).

wołowina, promocja wołowiny, Sejm, bydło, hodowla bydła mięsnego

Na wołowinie można zarobić. Producenci muszą iść w jakość

Możemy ubolewać nad tym, że statystyczny Polak zjada tylko lekko ponad 3 kilogramy wołowiny. Ale tak jest, taka jest rzeczywistość i tego, póki co, się nie zmieni - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister...

W uzasadnieniu rolnicy podkreślają, że wypas krów przynosi wiele korzyści, m.in.: polepszenie zdrowia zwierząt, podniesienie jakości mleka, ochronę gatunków roślin i dzikich ptaków (np. czajek). Przyczynia się ponadto do zachowania tradycyjnego krajobrazu wsi.

"Wypas jest jednocześnie bardzo pracochłonny i kosztowny, dlatego potrzebne jest wsparcie systemowe i wykorzystanie w tym celu funduszy unijnych. Uwzględniając obecnie małą liczbę krów na pastwiskach, byłyby to niewielkie środki w stosunku do innych działań z PROW. Dodatkowo zmniejszyłaby się tendencja likwidacji hodowli małych stad i w konsekwencji zaprzestania uprawy łąk" - argumentują wnioskodawcy.

Zachowanie i zagospodarowanie naturalnych łąk i pastwisk to też pośredni cel innego z wysłanych przez świętokrzyskie izby rolnicze do ministra wniosków. Dotyczy przywrócenia dopłat do roślin strączkowych (wysokobiałkowych) - do fasoli zwykłej i wielokwiatowej.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu, Polska jest jednym z głównych producentów fasoli i pozbawienie dodatkowego wsparcia do jej produkcji wpływa negatywnie na ekonomikę rodzimych gospodarstw rolnych.

"Przywrócenie dopłat zapobiegnie w przyszłości rezygnacji rolników z uprawy fasoli. Jest to roślina organizująca azot, korzystnie podnosi poziom próchnicy w glebie i dlatego dobrze oddziaływuje na środowisko, np. poprzez zmniejszony wysiew nawozów azotowych. Ponadto do 20 proc. nasion (po przebraniu) jest przeznaczonych na tanie pasze wysokobiałkowe dla bydła, owiec i kóz" - podkreślają autorzy wystąpienia.

Jak dodają, hodowla przeżuwaczy oznacza m.in. utrzymywanie naturalnych pastwisk.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA