Wymieniają dane genomowe i zwiększają efektywność hodowli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2016,9:55 Aktualizacja: 11-05-2016,10:53
A A A

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Małopolskie Centrum Biotechniki Sp. z o.o. z/s w Krasnem weszły w skład utworzonej właśnie spółdzielni EuroGenomics Cooperative U.A.

Do powstałej organizacji należy też pięciu partnerów, zajmujących się genetycznym doskonaleniem bydła rasy holsztyńsko-fryzyjskiej na rynkach skandynawskim, francuskim, belgijskim, holenderskim oraz hiszpańskim. Działalność spółdzielni opiera się przede wszystkim na wymianie danych genomowych, ulepszaniu technik selekcji oraz zwiększaniu efektywności hodowli bydła.

krowy mleczne, pogłowie krów mlecznych, bydło

Spadek pogłowia krów mlecznych najwyższy od 2004 roku

Tempo redukcji pogłowia krów mlecznych w ubiegłym roku było najwyższe od 2004 roku. W drugiej połowie ub.r. spadło aż o 5,1 proc. - poinformowała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. To najgorszy wynik od...

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka podaje, że dzięki wspomnianej wymianie genotypowej w ostatnich latach zyskały programy selekcyjne stosowane w hodowli bydła, które znacznie przyspieszyły postęp genetyczny. Skorzystały na tym nie tylko firmy inseminacyjne, ale przede wszystkim hodowcy i producenci.

"Europejska baza referencyjna jest największą na świecie, składającą się z ponad 33.000 genotypów buhajów posiadających ocenę na córkach. Dzięki temu genomowa wartość hodowlana obliczana jest z dużą dokładnością nie tylko dla cech związanych z produkcją mleka, ale także dla cech pokrojowych czy funkcjonalnych" - zapewnia PFHBiPM.

Federacja przypomina, że w Polsce ocena genomowa uzyskała status oceny oficjalnej w sierpniu 2014. "I od tej pory, przyjmując indeks PF (produkcja/funkcjonalność) za najważniejsze kryterium selekcyjne, należy stwierdzić, że młode buhaje rozpoczynają okres swojej dominacji nad buhajami z oceną konwencjonalną. Szczególnie istotna jest dla hodowców możliwość wykorzystywania jak najszybciej nasienia buhajów bardzo młodych, czyli w momencie kiedy ich wartość jest często najwyższa" - przekonuje federacja.

Do spółdzielni należy ponad 110.000 farmerów, a liczba wymienionych pomiędzy nimi genotypów młodych buhajów oscyluje wokół 6.000. Ocena genomowa będzie dostępna także dla podmiotów zewnętrznych.

"Łącząc potencjał wszystkich zaangażowanych podmiotów, europejscy hodowcy bydła i producenci mleka zyskują dostęp do najbardziej wiarygodnej oceny wartości hodowlanej buhajów krajowych i zagranicznych. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy o ekonomicznym powodzeniu produkcji decydują wszystkie elementy funkcjonowania gospodarstwa, w tym genetyka" - podsumowuje PFHBiM.

Spółdzielnia EuroGenomics Cooperative U.A. została zawiązana prawie po 7 latach od powstania europejskiego konsorcjum genomowego EuroGenomics.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA