Wołowina z importu zagrożeniem dla europejskich producentów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-05-2016,11:00 Aktualizacja: 06-05-2016,10:54
A A A

Producenci wołowiny, a także mleka i wieprzowiny od kilkunastu miesięcy są w trudnej sytuacji. Zdaniem przewodniczącego Copa winę za to ponosi głównie rosyjskie embargo. Uważa on, że niedopuszczalne jest, aby to rolnicy płacili najwyższą cenę za ten polityczny konflikt z Rosją.

Kryzys w rolnictwie był głównym tematem rozmów przewodniczących europejskich organizacji i spółdzielni rolniczych. Odbyły się one pod koniec ubiegłego miesiąca w Brukseli. Martin Merrild, przewodniczący Copa stwierdził, że dotychczasowe działania Unii Europejskiej mające na celu walkę z kryzysem okazały się mało skuteczne. Dużo uwagi poświęcił on producentom wołowiny - informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie informacji Fammu.

wołowina, produkty z wołowiny, żywiec wołowy

Unia sprowadza coraz więcej wołowiny

Unia Europejska sprowadziła w styczniu w ekwiwalencie mięsa 25,8 tys. ton mięsa, produktów z wołowiny oraz żywca wołowego. To o 8,3 proc. więcej niż w tym czasie przed rokiem. Najwięcej tego gatunku mięsa Wspólnota zaimportowała...

Wołowina z krajów Ameryki Południowej może zalać europejski rynek. Unia Europejska planuje bowiem otworzenie się na import produktów pochodzących z Argentyny, Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i Wenezueli czyli krajów należących do Mercosuru, tj. Wspólnego Rynku Południa.

Hodowcy bydła mięsnego w obliczu importu wołowiny z krajów należących do Mercosuru mogą się spodziewać poważnych problemów. Tamtejsze mięso jest produkowane dużo taniej, ponieważ bydło otrzymuje antybiotykowe stymulatory wzrostu. Ich stosowanie w UE jest zabronione.

Martin Merrild podkreślił, że jego organizacja domaga się stworzenia warunków zdrowej konkurencji. W związku z tym produkty importowane do Wspólnoty powinny spełniać takie same warunki jakościowe jak produkowane w Unii Europejskiej.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA