Wartości hodowlane buhajów. Jest nowa ocena
Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy w Balicach opublikował pierwszą ocenę wartości hodowlanej buhajów w 2018 roku.
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka informuje, że do jej realizacji wykorzystana została baza referencyjna udostępniona Polsce przez EuroGenomics. Dzięki temu ocena ta ona precyzyjna.
Buhaje poddane analizie w sumie w liczbie 1256 sztuk były w połowie wycenione genomowo, a w połowie konwencjonalnie.
Zwierzęta te są zarejestrowane w systemie Symlek i wpisane do polskich ksiąg hodowlanych.
Wysokowydajne pierwiastki. Jak możemy je wyprodukować?
Buhaje, które uczestniczą w ocenie wartości hodowlanej, jak podkreśla PFHBiPM, należą do czterech firm inseminacyjnych. Te realizują programy oceny i selekcji tych zwierząt w naszym kraju.
101 buhajów w momencie publikacji tej oceny należało do innych właścicieli, głównie do hodowców. Na potrzeby realizacji tych programów zostały one wycenione genomowo.
PFHBiPM zauważa, że liczba buhajów oceniana genomowo jest niższa w porównaniu do poprzedniej oceny, w której uczestniczyło 678 tych zwierząt oraz dużo niższa niż w wycenie sierpniowej z 2017 roku, kiedy to obejmowała 974 buhaje.
Buhaj z francuskiej hodowli o imieniu Moon jest liderem aktualnego rankingu. Należy on do Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu.
Najnowsze wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów zostały udostępnione przez Centrum Genetyczne PFHBiPM. Można je znaleźć tutaj.