Wartości hodowlane buhajów. Jest nowa ocena

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-05-2018,10:20 Aktualizacja: 30-05-2018,10:20
A A A

Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy w Balicach opublikował pierwszą ocenę wartości hodowlanej buhajów w 2018 roku.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka informuje, że do jej realizacji wykorzystana została baza referencyjna udostępniona Polsce przez EuroGenomics. Dzięki temu ocena ta ona precyzyjna.

Buhaje poddane analizie w sumie w liczbie 1256 sztuk były w połowie wycenione genomowo, a w połowie konwencjonalnie.

Zwierzęta te są zarejestrowane w systemie Symlek i wpisane do polskich ksiąg hodowlanych.

pierwiastki, cielęta, wysokowydajne krowy, produkcja mleka

Wysokowydajne pierwiastki. Jak możemy je wyprodukować?

Cielęta. To od nich wszystko się zaczyna. Należy im zapewnić optymalną ilość wysokiej jakości siary, najlepiej cztery litry po urodzeniu, a następnie mleko bądź wysokiej jakości preparat mlekozastępczy oraz paszę stałą. Biegunki cieląt prowadzą do...

Buhaje, które uczestniczą w ocenie wartości hodowlanej, jak podkreśla PFHBiPM, należą do czterech firm inseminacyjnych. Te realizują programy oceny i selekcji tych zwierząt w naszym kraju.

101 buhajów w momencie publikacji tej oceny należało do innych właścicieli, głównie do hodowców. Na potrzeby realizacji tych programów zostały one wycenione genomowo.

PFHBiPM zauważa, że liczba buhajów oceniana genomowo jest niższa w porównaniu do poprzedniej oceny, w której uczestniczyło 678 tych zwierząt oraz dużo niższa niż w wycenie sierpniowej z 2017 roku, kiedy to obejmowała 974 buhaje.

Buhaj z francuskiej hodowli o imieniu Moon jest liderem aktualnego rankingu. Należy on do Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu.

Najnowsze wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów zostały udostępnione przez Centrum Genetyczne PFHBiPM. Można je znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA