Ubój bydła w gospodarstwie na własny użytek ma być możliwy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-05-2021,10:00 Aktualizacja: 29-05-2021,20:33
A A A

Ubój bydła w wieku do 12. miesiąca życia w gospodarstwie w ramach produkcji mięsa na użytek własny - zakłada projektowana nowelizacja ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Przygotowany przez resort rolnictwa dokument trafił do prac rządowych.

Projekt dostosowuje unijne przepisy do polskiego prawodawstwa i zmienia zapisy w kilku ustawach. Parlament Europejski i Rada Europy w marcu 2017 r. zmieniły rozporządzenie m.in. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Kolejny wzrost ceny bydła

Bydło w skupie kolejny tydzień z rzędu podrożało. W drugim tygodniu maja jego cena była, aż o 22% wyższa niż uzyskiwali producenci w tym samym okresie ubiegłego roku.   Żywiec wołowy w dniach 10-16 maja 2021 r. skupowano średnio po 7,04 zł za...

Choć przepisy od połowy grudnia 2019 r. obowiązują we wszystkich państwach członkowskich, to szczegółowy przegląd prawodawstwa krajowego wykazał konieczność wprowadzenia zmian, główne w przepisach regulujących zadania Inspekcji Weterynaryjnej.

Projekt ustawy, poza zmianami dostosowawczymi, reguluje zasady pobierania opłat pokrycia kosztów kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych, a także inne kwestie, takie jak ubój bydła w gospodarstwie na własny użytek.

Zakłada też możliwość sprawdzenia, czy wszystkie tusze dzików przeznaczone na użytek własny myśliwego zostały przebadane na obecność włośni, czy brak odpowiednio szczegółowych procedur dotyczących uzyskiwania przez polskie zakłady produkujące żywność pochodzenia zwierzęcego uprawnień do produkcji na rynek danego państwa trzeciego.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA