To krok w kierunku likwidacji sektora mleczarskiego
Organizacje branżowe zrzeszające m.in. producentów mleka z niepokojem obserwują działania sieci handlowych polegające na żądaniu obniżenia cen za oferowane produkty mleczarskie. Ich zdaniem takie zachowania destabilizują rynek mleka w Polsce.
Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Polska Izba Mleka oraz Polska Federacja Bydła i Producentów Mleka wystosowały w tej sprawie list otwarty do zarządów sieci handlowych.
Przekręt na mleku. Codziennie kradli ponad 1000 litrów
Organizacje te wskazują, że długotrwały kryzys na światowym i europejskim rynku mleka poważnie ograniczył produkcję mleka w krajach Unii Europejskiej. Skutki redukcji produkcji mleka są i będą zauważalne przez najbliższe lata.
Obecnie nastąpiła poprawa koniunktury na światowym rynku mleka, co pozwala niektórym firmom przetwórczym płacić rolnikom wyższą cenę za dostarczane mleko, co chociaż w części pozwala na odrabianie strat poniesionych w poprzednim okresie. To właśnie surowiec jest największym kosztem produkcji wyrobów mleczarskich, zwłaszcza w obecnym zimowym okresie - tłumaczą producenci mleka.
Hogan uspokaja rolników: monitorujemy rynek mleka
Jak mówiła Maliszewska, branża mleczarska chce dialogu z sieciami handlowymi i wspólnego ustalania cen, tak by jej poziom uwzględniał interesy wszystkich stron - rolników, przetwórców i handlu. Jednak jak na razie nie ma odzewu w tej sprawie.
List został też skierowany do wiadomości ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Dyrektor PIM liczy, że te dwa resorty pomogą mleczarzom włączając się do rozmów na ten temat.