Testy do wykrywania antybiotyków w mleku. Wynik już po sześciu minutach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
17-10-2015,13:30 Aktualizacja: 18-10-2015,11:20
A A A

Antybiotyki w mleku od jednej leczonej krowy mogą być wykryte w 250 tys. litrów mleka zbiorczego.

Wykrywanie antybiotyków w mleku można wykonać w terenie, a wyniki jego badań uzyskuje się już po sześciu minutach. Służą do tego testy, które szybko znajdują w mleku pozostałości antybiotyków beta-laktamowych i tetracyklin.

- Zaletą tej metody jest możliwość badania mleka przez hodowcę w kierunku obecności antybiotyków po leczeniu krowy. Zabezpiecza to przed przedostaniem się antybiotyku do mleka zbiorczego – podczas konferencji bujatrycznej tłumaczył Bartłomiej Stańczak lekarz weterynarii z laboratorium Eskulap.

konferencja_bujatryczna

Konferencja bujatryczna dla lekarzy weterynarii

Transplantacja zarodków, hormonalne metody zarządzania rozrodem krów oraz choroby zakaźne bydła to tematy wiodące VI Międzynarodowej Konferencji Bujatrycznej. Konferencja odbyła się 9 października w auli Wyższej Szkoły Agrobiznesu w...

Testy wykonuje się w temperaturze pokojowej, a w skład zestawu do badania mleka wchodzi: tester, pipeta do mleka oraz fiolka z liofilizowanym koniugatem. Procedura badania polega na pobraniu mleka za pomocą pipety oraz jego wymieszaniu z koniugatem. Następnie roztwór przelewa się do testera i po jego przedostaniu się do okienka wskaźnikowego naciska się przycisk, który uaktywnia odczynnik. Wynik testu jest znany po sześciu minutach. W przypadku obecności antybiotyku w mleku plamka testowa znajdująca się w okienku wskaźnikowym  jest jaśniejsza od plamki kontrolnej.

Testery są dostępne w opakowaniach zbiorczych po 20 i 200 sztuk. W pierwszym przypadku przy zakupie testu do wykrywania antybiotyków beta-laktamowych jego cena netto wynosi 10 zł za sztukę, a przy zakupie większego opakowani cena jednostkowa maleje o 2 zł i 60 gr. 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA