Konferencja bujatryczna dla lekarzy weterynarii
Transplantacja zarodków, hormonalne metody zarządzania rozrodem krów oraz choroby zakaźne bydła to tematy wiodące VI Międzynarodowej Konferencji Bujatrycznej.
Konferencja odbyła się 9 października w auli Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Zorganizowana została przez Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddział Łomżyńsko – Ostrołęcki, SHiUZ Sp. z o.o. w Bydgoszczy, Polskie Stowarzyszenie Bujatryczne, Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomży oraz Północno – Wschodnią Izbę Lekarsko – Weterynaryjną w Białymstoku, a sponsorem głównym imprezy była firma Zoetis.
Szósta Międzynarodowa Konferencja Bujatryczna została rozpoczęta przez dr nauk weterynaryjnych Mariana Jana Czerskiego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była „Współczesna biotechnologia w rozrodzie bydła – transfer zarodków”.
Teoria i praktyka podczas IV Poznańskiego Forum Weterynaryjnego
W swoim wystąpieniu prof. dr hab. Leszek Krakowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawił wymagania weterynaryjne dotyczące pozyskiwania, obróbki, przechowywania oraz przenoszenia zarodków bydła.
- Pozyskiwanie materiału biologicznego należy przeprowadzać od dawców wolnych od chorób zakaźnych. Jednocześnie każdy pozyskany zarodek powinien być poddany 10-krotnej kąpieli z wykorzystaniem roztworu trypsyny, która eliminuje patogeny przylegające do jego osłonki przejrzystej – wyjaśniał Leszek Krakowski.
Gościem specjalnym spotkania był dr Gerard Bernard z Francji, który prowadzi własny gabinet weterynaryjny. Podczas wystąpienia opowiedział jak w praktyce wygląda transplantacja zarodków w jego kraju. Omówił także zalety stosowania embriotransferu oraz metodę seksowania zarodków w czasie rzeczywistym.
Ponadto w konferencji uczestniczyli m.in. lek. wet. Michał Plewik, który omówił hormonalne metody zarządzania rozrodem krów, prof.dr hab. Mirosław Polak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, który przedstawił choroby zakaźne wpływające na zaburzenia w rozrodzie oraz dr inż. Zbigniew Lach z Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osięcinach, który przybliżył związek między żywieniem krów, a ich rozrodem.
Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć w Hoduj z Głową Bydło nr 6/2015