Święto krowy w Samostrzelu
Mastitis u krów mlecznych - nowe wyzwania, to temat przewodni konferencji zorganizowanej dla hodowców bydła i producentów mleka, która 4 marca odbyła się w Samostrzelu w woj. kujawsko-pomorskim.
- Schorzenia gruczołu mlekowego są jedną z najbardziej kosztownych chorób krów, na której leczenie wykorzystuje się największą liczbę antybiotyków. Jednak w związku z czekającymi nas zmianami prawnymi, które maja ograniczyć ich zużycie w leczeniu zwierząt, sytuacja ta musi ulec zmianie – tłumaczył lek. wet. Jacek Ziętara z przychodni weterynaryjnej w Kcyni dodając, że w takim przypadku jeszcze większy nacisk należy położyć na profilaktykę zwalczania mastitis.
III Pomorskie Forum Mleczarskie w Gniewie
O poprawie zdrowotności krów mlecznych przy wykorzystaniu preparatu Dairy Pilot Flavo Vital opowiedział mgr inż. Michał Pietraszewski z firmy Josera Polska. W skład nowej mieszanki wchodzą wieloskładnikowe źródła aktywnych polifenoli, witaminy z grupy B oraz drożdże.
- Odpowiednio dobrany zestaw polifenoli w diecie krów wpływa na aktywność genów związanych ze ograniczeniem procesu zapalnego i stresu oksydacyjnego, czego efektem jest poprawa zdrowia i wydajności krów. Dodatkowo bakterie jelitowe metabolizujące polifenole syntezują kwas masłowy, który wpływa na rozwój i zdrowotność kosmków jelitowych. Polifenole mają również działania antywirusowe oraz bakteriobójcze i bakteriostatyczne – tłumaczył mgr inż. Michał Pietraszewski.
Problem wysokiej liczby komórek somatycznyh w mleku i sposoby ich zmniejszenia omówiła dr hab. Hanna Markiewicz z Katedry Chorób Dużych Zwierząt Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Jej zdaniem jeżeli hodowca ma kłopoty z wysoką lks to znaczy, że w jego stadzie występuje podkliniczna postać mastitis. W takiej sytuacji konieczne jest badanie lks w poszczególnych ćwiartkach wymienia u każdej krowy oraz określenie rodzaju bakterii, która zaatakowała wymię.