Superczempion Polski i rzeka mleka to wizytówka OHZ Lubiana
Ośrodek Hodowli Zarodowej Lubiana zdominował tegoroczną IX Ogólnopolską Wystawę Bydła Hodowlanego. W jego ręce trafiły cztery tytułu czempiona oraz najbardziej prestiżowy tytuł superczempiona wśród krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej.
OHZ Lubiana powstał we wrześniu 1957 roku. Do początku 90 lat ubiegłego wieku utrzymywane było tam stado liczące ok. 1100 sztuk bydła nizinnego czarno-białego CB.
- Od początku lat 90-tych zaczęto nas oceniać z wydajności mlecznej krów, dlatego żeby zostać w grupie spółek strategicznych musieliśmy skupić się na produkcji mleka. Zaczęliśmy stosować dolew krwi rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Jeszcze na początku lat 90-tych produkowaliśmy średnio 4,3 tys. kg mleka od krowy. Dziś wydajność naszego stada wynosi 11,5 tys. - mówi prezes zarządu OHZ Lubiana Stanisław Dycha, który funkcję tę pełni od niemal 27 lat, a z ośrodkiem jest związany od 40 lat.
Stado w zdecydowanej przewadze zostało zbudowane na podstawie własnych zwierząt. W międzyczasie hodowcy kupowali jałówki z Francji czy Holandii. Po zmianie genetyki starają się oni dostosowywać bazę paszową do wymogów krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Wcześniej były one żywione sezonowo. Obecnie jedzą TMR.
Krowy w stadzie są użytkowane średnio przez trzy laktacje. Są one zabezpieczane przed bakteriami Clostridium spp. oraz szczepione przeciwko wirusowi BVD i IBR. Przeciwko tym chorobom hodowcy prowadzą także monitoring, a w ubiegłym roku kupili automat do biochemicznej analizy krwi.
Rozrodem w stadzie zajmuje się lekarz weterynarii, który wizytuje je co dwa tygodnie. Jałówki od trzech lat są inseminowane nasieniem seksowanym. Średnia liczba zużytych porcji na skuteczną ciążę wynosi 1,8.
Odchów cieląt od czerwca 2015 r. jest prowadzony inaczej niż wcześniej. Hodowcy kontrolują wagę cieląt i ich dobowe przyrosty. W pierwszej dobie po urodzeniu są one szczepione przeciwko chorobom płuc. Przez trzy dni po narodzinach otrzymują siarę, której jakość jest kontrolowana za pomocą reflektometru.
Paszę stałą stanowi suchy TMR o koncentracji 19 proc. białka ogólnego, który składa się ze słomy, śruty sojowej, zbożowej oraz kukurydzianej, melasy, koncentratów i dodatków mineralnych. Cielęta jedzą go do piątego miesiąca życia a dzienne pobranie sięga nawet 5 kg.
Więcej informacji na temat hodowli bydła mlecznego należącej do Ośrodka Hodowli Zarodowej w Lubianie można znaleźć we wrześniowo-październikowym Hoduj z Głową Bydło nr 5 [83] ZAPRENUMERUJ