Stres cieplny krów oznacza poważne straty dla hodowców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-05-2016,8:00 Aktualizacja: 15-05-2016,9:44
A A A

Krowy mleczne nie lubią upałów, które zbliżają się do Polski dużymi krokami. Hodowcy bydła w Izraelu czy USA wiedzą, jakie straty przynosi stres cieplny. W Polsce z uwagi na zmieniający się klimat problem ten również staje się coraz bardziej aktualny.

Krowy w stresie cieplnym potrafią produkować o 10-15 proc. mleka mniej w szczycie laktacji. Tymczasem każdy litr straty w tym okresie oznacza mniejszą produkcję w całej laktacji aż o 200 litrów.

- Krowa w okresie największej produkcyjności daje 5 litrów mniej. Oznacza to, że strata w ciągu całej laktacji wyniesie ok. 1000 litrów. Ponadto mleko uzyskiwane od krów będących w stresie cieplnym zawiera średnio o 0,4 proc, tłuszczu oraz 0,2 proc. białka mniej. Zwiększa się w nim także liczba komórek somatycznych, nawet o 100 tys. - mówi dr Israel Flamenbaum z Izraela.

stres cieplny, krowy mleczne, rozród, mleko

Krowy w stresie cieplnym produkują mniej mleka

- Krowy produkują mniej mleka, nie zacielają się tak dobrze jak w innych porach roku i jedzą mniej paszy. Czy to nie wystarczający powód do tego, żeby rozmawiać o stresie cieplnym krów? Ten problem dotyczy już naszego kraju i musimy...

Wskaźnik zapłodnień pregnancy rate PR również spada. Parametr ten minimalnie powinien wynosić 25 proc. W Izraelu z powodu stresu cieplnego maleje nawet do 10 proc. przez co niektórzy hodowcy w ogóle rezygnują z inseminacji latem. O 50 proc. zmniejsza się także parametr heat detection rate HDR czyli odsetek wykrywania rui w stadzie.

Wykorzystanie paszy maleje o 10-15 proc. wskutek czego krowy produkują mniej mleka. Pogarsza się także status immunologiczny. U mlecznic w stresie cieplnym następuje zmniejszenie rozwoju tkanki wymienia w późnej ciąży co skutkuje niższą produkcją mleka w kolejnej laktacji. O 5-10 proc. większa jest także śmiertelność nowonarodzonych cieląt.

Letnie upały zbliżają się do Polski dużymi krokami. Warto więc już teraz zastanowić się co można zrobić, aby ograniczyć stres cieplny krów i tym samym uniknąć strat finansowych.

Chcesz wiedzieć więcej? ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA