Krowy w stresie cieplnym produkują mniej mleka
- Krowy produkują mniej mleka, nie zacielają się tak dobrze jak w innych porach roku i jedzą mniej paszy. Czy to nie wystarczający powód do tego, żeby rozmawiać o stresie cieplnym krów? Ten problem dotyczy już naszego kraju i musimy sobie z nim poradzić - mówił prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski podczas konferencji naukowej „Jak przygotować krowę do letnich upałów”.
Konferencja odbyła się 7 kwietnia w Krakowie, a jej organizatorem był miejscowy Uniwersytety Rolniczy. Wykładowcami byli specjaliści z Izraela, Niemiec i Polski.
- Krowy źle reagują na zbyt wysoką temperaturę. Jak zatem możemy wpływać na stres cieplny? Czy zmieniać temperaturę otoczenia zwierząt a może ich metabolizm? Jeśli tak to czy przez żywienie? Czy może regulować go przez zmianę aktywności układu nerwowego i hormonalnego? A może uznajmy mądrość krowy i jej naturalne mechanizmy adaptacji - pytała prof. dr hab. Krystyna Koziec z UR w Krakowie.
Mastitis – kluczowy problem hodowców bydła
Krowy mleczne zmieniają swoje zachowanie pod wpływem stresu cieplnego. Przede wszystkim następuje zmniejszenie ogólnej aktywności, skrócenie czasu przeżuwania, zwiększone pobranie wody i zmniejszone pobranie paszy.
- Mlecznice poszukują cienia i wilgotnych miejsc przy których się gromadzą, poszukują naturalnej wentylacji a także następuje u nich skrócenie czasu i intensywności zachowań rujowych - tłumaczył dr Israel Flamenbaum z Izraela.
Wentylatory, zraszacze powietrza oraz inne rozwiązania służące schładzaniu krów zaprezentował w swoim wystąpieniu Boris Perovic z firmy DeLaval.
- Stres cieplny może być zdefiniowany jako układ warunków, które pojawiają się, gdy zwierzę nie może oddać określonej ilości wytworzonego lub zaabsorbowanego ciepła aby utrzymać równowagę cieplną organizmu - mówiła dr Gemma Tedo z firmy Lucta. W swoim wystąpieniu omówiła także modulację sposobu pobrania paszy jako strategii ograniczenia negatywnego wpływu stresu cieplnego na krowy mleczne.
Jak za zimno, to krowy produkują mniej
Jak przygotować silos do letnich upałów? Na ten temat mówił dr Dr Tomas Mitrik z firmy Feed Lab ze Słowacji. Jego zdaniem kluczowe znaczenie ma zbiór roślin o odpowiednim poziomie suchej masy ale z uwzględnieniem specyficznych dla danego roku warunków klimatycznych. Ponadto materiał musi być bardzo dobrze ubity.
- Na mikroklimat obory wpływają prędkość ruchu powietrza, wilgotność względna, temperatura oraz nasłonecznienie. Stres cieplny występuje przy wysokiej temperaturze, niskiej lub wysokiej wilgotności względnej powietrza i jego niewystarczającej wymianie - tłumaczył dr hab. Piotr Herbut z UR w Krakowie, który mówił jak przygotować oborę do letnich upałów.
- Wysoka wydajność krów w Izraelu wskazuje, że są one możliwe w okresie letnim także w Polsce. Dlatego do upałów musimy przygotować krowy, oborę oraz silos. Wiele możemy także zrobić przez właściwe żywienie, tj. przez odpowiedni skład dawki i zastosowanie odpowiednich dodatków - mówił prof. Zygmunt Maciej Kowalski, który tłumaczył jak żywić krowy w czasie letnich upałów.
Spotkanie zakończyła dyskusja, w której wzięło udział wielu uczestników spotkania. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem hodowców, zootechników a także doradców żywieniowych i lekarzy weterynarii. Główny organizator prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski już zapowiedział jej drugą edycję, która odbędzie się w przyszłym roku. Tematem przewodnim będzie odchów cieląt.