Rynek mleka na świecie wchodzi w spadkową fazę
Obserwujemy spadki cen zarówno produktów strategicznych, np. masła, jak i tzw. galanterii mleczarskiej (np. jogurtów). Produkty mleczne tanieją na wszystkich giełdach światowych - poinformowała PAP dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.
Wyjaśniła, że pogarszająca się koniunktura w polskim mleczarstwie spowodowana jest m.in. trudnościami ze sprzedażą naszych produktów na rynku chińskim. Jak mówiła, nie wiadomo dlaczego spadło zapotrzebowanie, ale "należy domniemywać, że ci, którym jest bliżej (Nowa Zelandia) zaproponowali niższe ceny" - powiedziała.
Mleko od krów z gospodarstwa biodynamicznego
- Mam nadzieję, że uda się wydyskutować, co w takiej sytuacji robić - powiedziała Maliszewska dodając, że dla Polski jest niezwykle istotne, jak zachowa się Wielka Brytania podczas Brexitu, czy będzie on faktycznie "twardy". Podkreśliła, że Polska jest żywotnie zainteresowana dalszą współpracą z tym krajem, gdyż bardzo wiele produktów jest sprzedawanych właśnie w Wielkiej Brytanii.
Problem zbliżającej się dekoniunktury zasygnalizował też specjalista z Departamentu Analiz Ekonomicznych Credit Agricole Bank Polska Jakub Olipra. Analityk zwrócił uwagę, że przez ostatnie dwa lata na światowym rynku mleka zaszły głębokie zmiany, zmienność cen produktów mleczarskich wzrosła do niespotykanych dotąd rozmiarów.
Po zniesieniu kwotowania produkcji mleka (od kwietnia 2015 r.), UE stała się dużym producentem tego surowca determinującym sytuację na światowym rynku, natomiast znaczenie Nowej Zelandii maleje. O ile w 2015 r. zniesienie limitów produkcyjnych w UE spowodowało spadek cen produktów mleczarskich, to rok później było to impulsem do ich wzrostu.
Ardanowski: będziemy pomagać małym gospodarstwom mleczarskim
Ponadto zauważalne jest też spowolnienie światowego popytu na te wyroby, m.in. ze strony dużych importerów: Chin, Rosji, Meksyku, Algierii i Filipin.
W ocenie ekspertów banku Credit Agricole, rynek mleka na świecie wchodzi w spadkową fazę cyklu, która potrwa prawdopodobnie do czwartego kwartału 2019 r. Niewiadomą są jednak warunki klimatyczne u światowych eksporterów oraz co się stanie z zapasami mleka w proszku zgromadzonymi w ramach interwencji przez KE.
Eksperci szacują, że cena skupu mleka w Polsce spadnie z 140 zł za 1000 litrów prognozowanych na koniec 2018 r. do 135 zł/1 hl pod koniec 2019 r.
W Serocku pod Warszawą trwa trzydniowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Jest to jest największą tego typu imprezą w krajach Europy Środowo-Wschodniej, uczestniczy w niej wielu znawców branży mleczarskiej z kraju i z zagranicy.