Resort rolnictwa dzieli pieniądze dla hodowców bydła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2015,12:00 Aktualizacja: 24-10-2015,19:33
A A A
Ministerstwo rolnictwa przygotowało dwa warianty podziału unijnej pomocy w sektorze produkcji zwierzęcej - wypłacenie pieniędzy rolnikom do wszystkich krów mlecznych albo ograniczenie wsparcia do tych, którzy mają co najmniej trzy zwierzęta. 
 
W związku z trudną sytuacją rolników w Unii Europejskiej, Bruksela wsparła ich kwotą 420 mln euro. Do Polski ma trafić niemal 29 mln euro, a fundusze będą przeznaczone dla producentów mleka.
 
Ministerstwo rolnictwa chce wkrótce przedstawić zasady rozdysponowania tych środków. Resort zwrócił się o opinie do branżowych instytucji, czy organizacji proponując dwa warianty. 

Producenci mleka liczą na Indie i Chiny. To rynki z perspektywą

Otwieranie się na nowe rynki jest konieczne, szczególnie w perspektywie zniesienia unijnych kwot mlecznych, co może wpłynąć na większą produkcję i niższe ceny. - Bardzo interesujący, i to nie tylko z punktu widzenia Polski, ale całej Europy,...
Pierwszy zakłada objęcie wsparciem wszystkich krów mlecznych (szacunkowa wysokość dopłaty do zwierzęcia wówczas wyniosłaby ok. 48 zł, a pomoc uzyskałoby 370.756 producentów). 
 
Drugi wariant przewiduje wsparcie dla producentów posiadających co najmniej 3 krowy mleczne, przy czym środki wypłacane byłoby maksymalnie do 100 zwierząt (odpowiednio ok. 56 zł - 152.473 producentów).
 
Krajowa Rada Izb Rolniczych optowała za zupełnie innym rozwiązaniem. Według rolniczego samorządu producentom mleka należy dopłacić do 1 litra określoną dla gospodarstwa kwotę mleczną. Rolnik musiałby udokumentować aktualną produkcję i sprzedaż mleka według stanu na 1 marca 2015 r.
 
Izba ubolewa, że zaproponowany we wrześniu taki sposób redystrybucji unijnej pomocy nie został uwzględniony. Według KRIR, propozycje ministerstwa sprawiają wrażenie, jakby były przygotowane bez znajomości specyfiki branży mlecznej.
 
"Jeżeli na obecnym etapie ustaleń możliwy jest wyłącznie wybór pomiędzy przedstawionymi wariantami, to samorząd rolniczy opowiada się raczej za wariantem pierwszym - wypłaty wsparcia do wszystkich krów mlecznych" - wskazał ostatecznie rolniczy samorząd.
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA