Regionalna wystawa bydła w Sielinku
Czwarta Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbyła się w Sielinku w ramach Krajowych Dni Pola. Odwiedzający mogli zobaczyć bydło mięsne, bydło mleczne, konie, króliki, owce oraz kilka gatunków drobiu.
Najpiękniejsze białogrzbiety wybrane w Ułężu
Do Sielinka na regionalną wystawę przyjechało dziewięciu hodowców bydła mięsnego, którzy zdecydowali się pokazać swoje najlepsze sztuki.
Łącznie zgłoszono 51 szt. bydła ras mięsnych: charolaise, limousine, angus czarny, belgijska biało-błękitna, salers oraz hereford. Zwierzęta oceniał jako sędzia główny Zbigniew Góral przy asyście Agaty Hanelik.
Hodowla bydła mlecznego także była reprezentowana przez dziewięć ośrodków, które zaprezentowały: jałowice rasy PHF 08-09 mies., jałowice rasy PHF 10-11 mies., jałowice rasy PHF 12-13 mies., jałowice rasy PHF 14-15 mies., jałowice rasy PHF 16-18 mies., krowy rasy PHF I laktacja, krowy rasy PHF II laktacja, krowy rasy PHF III i dalsze laktacje oraz krowy rasy jersey.
W sumie na ring wprowadzono do oceny sędziowskiej 54 sztuki. Głównym sędzią dokonującym oceny bydła ras mlecznych był Radosław Słupikowski a jego asystentem Krystian Korytkowski.
Superczempionem wystawy w grupie bydła mięsnego została sztuka z kategorii krowy z cielętami, pochodząca z hodowli Patryka Szerfenberga.
Bydło mięsne nagrodzone w Poznaniu podczas XXX NWZH
W grupie krów mlecznych wybrano superczempiona w kategorii jałowic oraz superczempiona w kategorii krów. Najpiękniejszą jałowicą okazała się sztuka wywodząca się z Gospodarstwa Rolnego Klupś Artur Marek z Pępowa, która prezentowana była w kategorii jałówek rasy PHF 16-18 mies., zaś superczempionem w grupie krów wybrano mlecznicę wyhodowaną w Rolniczym Kombinacie Spółdzielczym Bądecz, która startowała w kategorii krowy rasy PHF II laktacja.
Organizatorem IV Krajowych Dni Pola było Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu a współorganizatorami byli między innymi: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Brody, Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Balicach, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Związek Hodowców Koni Wielkopolskich, Krajowy Związek Hodowców Królików, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu z siedzibą w Tulcach, Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi oraz Federacja Grup i Producentów Wołowina Polska.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)