Najpiękniejsze białogrzbiety wybrane w Ułężu
Podczas Zielonego Agro Show w Ułężu (woj. lubelskie, powiat rycki) po raz pierwszy zorganizowano Animal Show, w ramach którego odbyły się wystawy zwierząt, w tym I Krajowa Wystawa Bydła Białogrzbietego.
Bydło mięsne nagrodzone w Poznaniu podczas XXX NWZH
Organizatorem wydarzenia była Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, a współorganizatorami : Polski Związek Hodowców Bydła Białogrzbietego, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Lubelski Związek Hodowców Koni.
W ramach Animal Show po raz pierwszy odbyła się specjalistyczna ekspozycja bydła białogrzbietego. Do tej pory zwierzęa te były pokazywane na wystawach bydła mlecznego czy ras rodzimych.
Po 20 latach od otworzenia ksiąg hodowlanych populacja białogrzbietów liczy już 1160 krów. Taka liczebność pozwoliła na zaprezentowanie wystarczająco licznych stawek w kilku grupach wiekowych.
Na I Krajowej Wystawie Bydła Białogrzbietego 12 hodowców zaprezentowało 12 jałowic i 18 krów. Zwierzęta oceniała komisja w składzie sędzia główny Piotr Kowol i asystent Damian Cholewa.
W każdej grupie wybrano czempiona i 2 wiceczempiony. Najpiękniejszymi zwierzętami wystawy zostały:
Superczempiony Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych
- w grupie jałowic w wieku 12-16 miesięcy Romcia z Gospodarstwa Doświadczalnego w Uhrusku Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie;
- w grupie jałowic w wieku 18-23 miesiące Rudawka należąca do Zbigniewa Kołodzieja z Puchaczowa (woj. lubelskie);
- w grupie krów w I laktacji Cytra ze stada Andrzeja Strycharczuka z Dębiny Kolonii (woj.lubelskie)
- w grupie krów w II-III laktacji Pocahontas należąca do Tomasza Godlewskiego ze Strękowa Nieczykowskiego (woj.mazowieckie)
- w grupie krów w IV i dalszych laktacjach Storka z Gospodarstwa Rolnego Grzybowscy z Nowej Wsi
Sędzia Piotr Kowol podkreślił, że wystawiane samice były w pożądanym typie, a stawki we wszystkich grupach były wyrównane, co dobrze wróży przyszłości rasy.
Jego zdaniem rasa eksterierowo zmierza w bardzo dobrym kierunku. Widać też zaangażowanie i pracę hodowców, którzy bardzo dobrze przygotowali do ekspozycji swoje zwierzęta.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)