Produkcja mleka na świecie rośnie, ale zbyt wolno
Na świecie istnieje ponad 100 mln farm mlecznych, z czego średnio każda z nich utrzymuje 3 krowy. Mleczarstwo daje pracę i dochód dla ponad 1 mld ludzi.
Cena mleka jest wyliczana na podstawie produktów giełdowych jak proszki mleczne, serwatka, ser itd. W 2022 roku była ona rekordowa i wynosiła ponad 60 dolarów za 100 kg. Wpłynęło na to kilka wydarzeń, głównie wzrost globalnego popytu odnotowany w 2021 r.
Bez białka zwierzęcego nie wyżywimy ludzkości
– Nie jest prawdą, że coraz mniej ludzi konsumuje produkty mleczne. Owszem, takie trendy mogą być widoczne w dużych metropoliach jak Nowy Jork, Berlin czy Warszawa. Jednak rynek mleka nie zginie i zawsze będzie istniał. Obecnie przenosi się on powoli do krajów azjatyckich. Szacuje się, że w przyszłości będą one odpowiadały za ponad 60% całej konsumpcji nabiału – komentuje Łukasz Wyrzykowski, prezes zarządu IFCN.
Spadek konsumpcji mleka w 2022 r. był spowodowany wysoką ceną mleka i produktów mleczarskich oraz inflacją. W efekcie nastąpił wzrost produkcji surowca na świecie, ale w kontekście doskonałych notowań z 2022 r., był on bardzo ograniczony, z wyjątkiem Chin.
Mniej surowca wyprodukowano zwłaszcza w Oceanii oraz Indiach i UE.
Powrót do wyższej produkcji mleka miał miejsce w 2023 r. Zakończył się on jednak nadwyżką wynoszącą zaledwie 1,4%, czyli około 7,6 mln ton. tj. o 1% mniej niż wyznaczały to trendy minionych lat.
Jedną z przyczyn jest konsolidacja, nie tylko łańcucha dostaw, ale również rolników.
Spór graniczny szkodzi polskiemu mleczarstwu
– Na całym świecie tylko 3% gospodarstw posiada ponad 10 krów. Te 3% ma 40% wszystkich zwierząt i produkuje ponad 60% całego mleka. Z kolei fermy, które mają ponad 100 krów, są w posiadaniu ponad 200 tys. rolników, co stanowi 0,2% wszystkich. Produkują one około 45% całego mleka – mówi Łukasz Wyrzykowski dodając:
– Jeśli takie gospodarstwa przestaną istnieć będziemy mieli ogromny problem z dostępnością do produktów mlecznych, ale też z ich ceną, która wzrośnie.
Na całym świecie ubywało gospodarstw mlecznych. W Polsce w 2022 r. zamkniętych zostało około 5 procent. Z kolei między 2017, a 2022 ich liczba zmniejszyła się o około 73 tys., oczywiście w większości bardzo małych.
– Konsolidacja jest dobra. Musimy zwiększać wydajność, ale nie powinniśmy przy tym tracić pogłowia krów i zmniejszać produkcji mleka – podkreśla Wyrzykowski.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)