Bez białka zwierzęcego nie wyżywimy ludzkości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-03-2024,10:35 Aktualizacja: 03-03-2024,10:37
A A A

Mleko i mięso będzie coraz bardziej poszukiwanym towarem, zwłaszcza w Afryce i Azji.

Polska może wykorzystać tę sytuację. Aby to zrobić musimy zacząć eksportować swoje wysokiej jakości produkty i tworzyć marki, zarówno w w Europie Zachodniej, jak i na całym świecie.

Mleczarstwo w ostatnich dekadach jest pod presją wielu czynników.

W 2007-2008 roku Chiny weszły na światowy rynek co pogłębiło globalizację. W 2014 r. Rosja zaatakowała i anektowała Krym. Wewnątrz UE nastąpiło przejścia z modelu proeksportowego do polityki prośrodowiskowej.

Polska Izba Mleka, PIM, Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy, ZPMU, protesty rolników, mleczarstwo, Ukraina

Spór graniczny szkodzi polskiemu mleczarstwu

Przetwórcy mleka z Polski i Ukrainy apelują do władz obu państw o konstruktywny dialog dotyczący sporu na granicy. Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy i Polska Izba Mleka, we wspólnie wypracowanym dokumencie, po raz kolejny...

W 2020 roku wybuchła pandemia Covid-19 i załamaniu uległy łańcuchy dostaw.

W końcu w 2022 r. wybuchła ponowna i trwająca ciągle agresja Rosji na Ukrainę, a rolnicy i przetwórcy zderzyli się z jej konsekwencjami oraz próbą wdrażania przez Komisję Europejską zasad Europejskiego Zielonego Ładu.

Wyżywić ludność na świecie

Głównym megatrendem dla całego świata jest galopujący przyrost ludności. Szacuje się, że w styczniu tego roku jej liczba wzrosła do 8,019 mld.

Populację ludności na świecie trzeba wyżywić, a żywności już zaczyna brakować i z dużą dozą prawdopodobieństwa trend ten będzie się utrzymywał.

Tymczasem produkcja żywności w wielu krajach, głównie w Unii Europejskiej, wskutek nowych przepisów dotyczących ochrony klimatu, może maleć.

SGGW, Marcin Gołębiewski, mleko, komórki somatyczne, odwirowywanie mleka, wirówki do mleka, MFA, Milk Fraud Analyzer

Sztuczna inteligencja na straży jakości mleka

Hurtowi odbiorcy mleka będą mogli szybko i skutecznie sprawdzić, czy dostarczany do mleczarni surowiec nie jest oszukany. W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) opracowano metodę, która to umożliwi. Autorzy nowego rozwiązania...

– Nie oznacza to, że nie należy wprowadzać prośrodowiskowego ustawodawstwa, ale trzeba to robić w taki sposób, aby nie destabilizować bezpieczeństwa żywnościowego – mówi Łukasz Wyrzykowski, prezes zarządu IFCN.

Patrząc na zbiory ziarna, aż 86% z nich nie nadaje się do konsumpcji przez człowieka. Można je za to przeznaczyć na produkcję mleka i mięsa.

Około 24% światowych gruntów stanowią łąki i pastwiska, a kolejne 30% drzewa.

– Jeśli odejdziemy od produkcji białka z mleka i mięsa będziemy zmuszeniu do wycięcia większej ilości lasów. Nie da się bowiem wyżywić całej ludności na świecie w stylu wege. Te trendy są kłamliwe, a prawdziwe informacje nie są przekazywane do tzw. mainstreamu – podkreśla Łukasz Wyrzykowski dodając:

– Trzeba więc mówić otwarcie, że nie da się obniżyć produkcji białka zwierzęcego i uratować planety. Musimy wyżywić ogromną populację ludzi, zwłaszcza w Afryce. Jeśli tego nie zrobimy zaczną oni emigrować do Europy. Tymczasem jednym z głównych nośników białka jest właśnie nabiał.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)




Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA