Producenci mleka od dziś mogą składać wnioski do ARR

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-09-2016,16:30 Aktualizacja: 16-09-2016,16:31
A A A

Producenci mleka, którzy chcą skorzystać z dopłat do redukcji dostaw tego surowca do skupu mogą od dzisiaj składać wnioski do oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego, ale także do punktów skupu. Termin ich składania kończy się w środę 21 września w południe.

- Wnioski od producentów mleka przyjmujemy od piątku 16 września. Wydłużyliśmy godziny pracy agencji, nie wykluczamy także pracy w weekendy. Każdy zostanie obsłużony. W razie co sam jestem gotowy do wpisywania wniosków do systemu. Ponadto mogą być one także składane do punktów skupu w spółdzielniach mleczarskich. Pracownicy ARR będą je odbierali, przewozili i rejestrowali - mówi Łukasz Hołubowski, prezes ARR.

forum, mleko, ceny mleka, hodowcy bydła

Mleczarstwo wychodzi z kryzysu czy przeżywa stagnację?

Mleko jest coraz droższe. Czy to oznacza, że kryzys w mleczarstwie mamy już za sobą? Opinie na ten temat są podzielone. Hodowcy i prezesi mleczarni nie są optymistami. Analitycy rynków rolnych przepowiadają z kolei poprawę sytuacji. Kto ma...

O przyznanie pomocy na ograniczenie dostaw mogą ubiegać się producenci, którzy w lipcu 2016 r. dostarczali mleko do podmiotów skupujących oraz w jednym z wyznaczonych trzymiesięcznych okresów ograniczą dostawy mleka w stosunku do analogicznego trzymiesięcznego okresu poprzedniego roku kalendarzowego, tzw. okresu referencyjnego. Pomoc będzie należała się także spadkobiercom rolników, którzy spełnili wymagane warunki do jej przyznania.

- Otrzymaliśmy ponad 2,5 tys. telefonów na naszą infolinię z pytaniami jak będzie działać ten mechanizm. Zrobiliśmy także konferencję ze spółdzielniami mleczarskimi i przedstawicielami producentów mleka, podczas której wszystko dokładnie tłumaczyliśmy - mówi Hołubowski.

Producenci mleka mogą składać kilka wniosków o dopłaty tj. w każdym kolejnym okresie wyznaczonym przez KE. Wcale nie jest jednak pewne, czy wszystkie te okresy będą obowiązywać. Jeśli w pierwszym wyczerpane zostaną wszystkie środki kolejnych już nie będzie.

mleko, cena mleka,  producenci mleka, mleczarnie

Rynek mleka ma się coraz lepiej

Ceny produktów mleczarskich gwałtownie poszły w górę. Jak informuje TVP 1 cała branża zastanawia się, czy wpłynął na to większy popyt czy może są to rynkowe spekulacje? Wszyscy zgadzają się jednak co do tego, aby w Europie powstała...

- Wiem z innych krajów jak Francja czy Holandia, że ten mechanizm będzie tam bardzo popularny więc nie można wykluczyć sytuacji, w której rolnicy będą mieli szansę otrzymania dotacji za redukcję produkcji tylko w pierwszym okresie - mówi prezes ARR.

Jeśli liczba wniosków będzie zbyt duża możemy się spodziewać redukcji kwoty. Jak podkreśla prezes ARR dopiero po przeliczeniu wszystkich wniosków okaże się, czy współczynnik wynoszący 14 eurocentów do każdego niewyprodukowanego litra zostanie niezmieniony czy ulegnie on zmniejszeniu.

- Ważne żeby producenci, którzy chcą składać wnioski dobrze się zastanowili, czy aby ten mechanizm na pewno ich wesprze. Moim zdaniem to nie jest program dla wszystkich, ale dla najmniejszych gospodarstw, które chcą wychodzić z produkcji mleka - mówi Łukasz Hołubowski.

Prezes ARR podkreśla, że jest to mechanizm interwencyjny, który ma zmniejszyć podaż mleka na europejskim rynku. To z kolei może zwiększyć popyt na ten surowiec a więc także podnieść ceny skupu.

Minimalna wielkość ograniczenia dostaw mleka, do której producent ma prawo ubiegać się o pomoc wynosi 1500 kg. Pomoc będzie można przyznać do maksymalnie 50 proc. ilości mleka dostarczanego przez producenta do podmiotów skupujących w okresie referencyjnym.

O dacie przyjęcia wniosku decyduje jego fizyczne złożenie do właściwego oddziału terenowego ARR. Wnioski złożone po upływie terminu będą odrzucone.

150 mln euro przeznaczone na dopłaty do redukcji produkcji mleka w skali Unii Europejskiej wystarczy na ograniczenie podaży surowca o ponad 1 mln kg. Szacunki ARR mówią, że Polska produkuje z tego około 9-10 proc. więc może ograniczyć dostawy o ok. 100 tys. kg mleka.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA