Rynek mleka ma się coraz lepiej
Ceny produktów mleczarskich gwałtownie poszły w górę. Jak informuje TVP 1 cała branża zastanawia się, czy wpłynął na to większy popyt czy może są to rynkowe spekulacje? Wszyscy zgadzają się jednak co do tego, aby w Europie powstała mleczna giełda, która ustabilizowałaby ceny w całej Wspólnocie.
Masło w maju było sprzedawane przez nasze krajowe mleczarnie na granicy opłacalności. Dziś w porównaniu do okresu sprzed trzech miesięcy tłuszcz mleczny jest zdecydowanie droższy - informuje TVP 1. Tylko od lipca do września podwyżki wyniosły blisko 6 zł za kilogram.
ARR gotowa na przyjmowanie wniosków od producentów mleka
Przetwórcy mleka i hodowcy bydła mlecznego cieszą się z takiej sytuacji, ale nie brakuje pytań o przyczynę nagłego wzrostu cen w okresie letniego szczytu produkcji.
- Wydaje nam się, że kapitał spekulacyjny kieruje środki na gromadzenie żywności, żeby później sztucznie kierować popytem i podażą - mówił dla TVP 1 Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy popyt wzrósł nie tylko na masło, ale także na inne mleczne tłuszcze oraz śmietanę. Część ekspertów, jak informuje TVP 1, nie widzi w tym spekulacji. Widoczne są za to większe zakupy tych produktów przez światowych importerów.
Mleko w UE droższe pierwszy raz od ośmiu miesięcy
- Więcej masła kupują Chiny i Stany Zjednoczone. Tutaj w pierwszej połowie roku ten import wzrósł o 46 proc. Więcej również kupuje Rosja - mówił dla TVP 1 Paweł Wyrzykowski z BGŻ PNB Paribas.
Branża mleczarska w ciągu kolejnych miesięcy może więc liczyć na znaczną poprawę. Jak informuje TVP 1 dla właścicieli mleczarni zmiany te są zbyt gwałtowne. Dlatego opowiadają się oni za utworzeniem unijnej giełdy mlecznej, która mogłaby łagodzić skutki nadprodukcji lub uchronić rynek przed gwałtowną zmianą cen w przypadku braku surowca.
Póki co unijne mleczarstwo wchodzi w jesienną obniżkę produkcji. Stąd jeśli zapotrzebowanie na produkty mleczarskie utrzyma się na wysokim poziomie możliwe są dalsze wzrosty cen.