Rynek mleka ma się coraz lepiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-09-2016,8:00 Aktualizacja: 13-09-2016,18:45
A A A

Ceny produktów mleczarskich gwałtownie poszły w górę. Jak informuje TVP 1 cała branża zastanawia się, czy wpłynął na to większy popyt czy może są to rynkowe spekulacje? Wszyscy zgadzają się jednak co do tego, aby w Europie powstała mleczna giełda, która ustabilizowałaby ceny w całej Wspólnocie.

Masło w maju było sprzedawane przez nasze krajowe mleczarnie na granicy opłacalności. Dziś w porównaniu do okresu sprzed trzech miesięcy tłuszcz mleczny jest zdecydowanie droższy - informuje TVP 1. Tylko od lipca do września podwyżki wyniosły blisko 6 zł za kilogram.

mleko, cena mleka,  producenci mleka, mleczarnie

ARR gotowa na przyjmowanie wniosków od producentów mleka

Hodowcy bydła mlecznego, którzy chcą ograniczyć produkcję mleka już wkrótce będą mogli składać wnioski do Agencji Rynku Rolnego. Jak informuje TVP 1 unijne rozporządzenie jest już opublikowane, a krajowe regulacje miały zostać...

Przetwórcy mleka i hodowcy bydła mlecznego cieszą się z takiej sytuacji, ale nie brakuje pytań o przyczynę nagłego wzrostu cen w okresie letniego szczytu produkcji.

- Wydaje nam się, że kapitał spekulacyjny kieruje środki na gromadzenie żywności, żeby później sztucznie kierować popytem i podażą - mówił dla TVP 1 Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy popyt wzrósł nie tylko na masło, ale także na inne mleczne tłuszcze oraz śmietanę. Część ekspertów, jak informuje TVP 1, nie widzi w tym spekulacji. Widoczne są za to większe zakupy tych produktów przez światowych importerów.

mleko, cena mleka,  producenci mleka, mleczarnie

Mleko w UE droższe pierwszy raz od ośmiu miesięcy

Ceny mleka w krajach Unii Europejskiej od grudnia 2015 r. do lipca 2016 r. malały. W sierpniu po raz pierwszy średnia cena skupu wzrosła i wyniosła 25,68 euro za 100 kg tj. o 0,59 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Komisja Europejska opublikowała...

- Więcej masła kupują Chiny i Stany Zjednoczone. Tutaj w pierwszej połowie roku ten import wzrósł o 46 proc. Więcej również kupuje Rosja - mówił dla TVP 1 Paweł Wyrzykowski z BGŻ PNB Paribas.

Branża mleczarska w ciągu kolejnych miesięcy może więc liczyć na znaczną poprawę. Jak informuje TVP 1 dla właścicieli mleczarni zmiany te są zbyt gwałtowne. Dlatego opowiadają się oni za utworzeniem unijnej giełdy mlecznej, która mogłaby łagodzić skutki nadprodukcji lub uchronić rynek przed gwałtowną zmianą cen w przypadku braku surowca.

Póki co unijne mleczarstwo wchodzi w jesienną obniżkę produkcji. Stąd jeśli zapotrzebowanie na produkty mleczarskie utrzyma się na wysokim poziomie możliwe są dalsze wzrosty cen.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA