Producenci mleka inwestują nawet w czasie pandemii
Hala udojowa bok w bok 2x10, wygodne dla krów materace legowiskowe, praktyczne wygrodzenia, czochradła, wentylatory, poidła oraz system składowania i mieszania gnojowicy. To główne elementy wyposażenia nowej obory wolnostanowiskowej.
Hodowcy bydła mlecznego Ewelina oraz Jacek Kruszyńscy z miejscowości Myszki w woj. warmińsko-mazurskim pod koniec sierpnia zaprezentowali swój nowy obiekt.
Skup mleka rośnie, a ceny przetworów wciąż niestabilne
Zdecydowali się na budowę nowej obory
Wyposażenie nowej obory zapewniła firma GEA Farm Technologies, która wraz z autoryzowanym dealerem firmą Alfa Ryszard Kajko, Radosław Kajko oraz partnerami zorganizowała uroczyste otwarcie nowego obiekty.
Stado Eweliny i Jacka Kruszyńskich liczy obecnie 200 sztuk, z czego 80 to krowy dojne. Do tej pory zwierzęta były utrzymywane w oborze wolnostanowiskowej, gdzie przebywały na ściółce.
- Stopniowo powiększaliśmy stado i w pewnym momencie pojawił się problem z brakiem miejsca w budynku. Zastanawialiśmy się nad jego modernizacją, ale ostatecznie podjęliśmy decyzję o budowie nowego, możliwie jak najbardziej komfortowego obiektu - mówi Jacek Kruszyński.
Wymiary nowej obory to 60 długości oraz dodatkowe 6 metrów w miejscu, w którym znajduje się budynek socjalny. Jego szerokość wynosi 26 m oraz 32 m w części przeznaczonej na halę udojową. W najwyższym punkcie osiąga ona 9 metrów. Będzie w niej przebywać 120 krów w laktacji oraz młodzież.
Mleko w skupie w końcu podrożało
Hala udojowa bok w bok
Konstrukcja obory jest stalowa. Zastosowano w niej wiele prefabrykowanych materiałów jak żelbetonowe ściany i murki, które dzięki temu są łatwe w utrzymaniu czystości. Ruszta są betonowe.
Boczne ściany od zewnątrz zostały wyposażone w kurtyny otwierane elektrycznie. Dach został pokryty płytą warstwową składającą się z blachy i 8 centymetrowego wypełnienia poliuretanowego.
Wyposażenie obory zapewniła firma GEA Farm Technologies. Jej najważniejszym elementem jest hala udojowa Global 90i bok w bok 2x10 stanowisk. Została ona wyposażona w ocynkowaną ogniowo stabilną przegrodę. Przed halą znajduje się mała poczekalnia.
Hala została wyposażona w siłownik zdejmujący aparaty udojowej EasyStart, dzięki czemu do zadań dojarza należy jedynie ich założenie na strzyki krów. Pulsacja uruchamia się automatycznie.
W oborze zastosowane zostały bezsłupkowe wygrodzenia legowisk 2D Optima mocowane do betonowego podłoża za pomocą kotew. Wyposażono je w płytę zaciskową z uchem, przez które przeprowadzony został nylonowy pas karkowy.
Jak odbywa się wybór matki buhajów?
Materace legowiskowe Louisiana
Krowy będą przebywały na dwuwarstwowych materacach legowiskowych typu Louisiana. Składają się one z wkładu wykonanego z granulowanej gumy połączonej elastycznym lepiszczem o gęstości 650 kg na metr sześciokonny oraz 3 mm zbrojonej płótnem gumowej powłoki.
Stół paszowy został wykonany z żelbetu zatartego na gładko. Zastosowano przy nim dwa rodzaje drabin paszowych tj. skośne oraz zatrzaskowe typu Twist & Lock, w których krowy mogą być blokowane grupowo oraz pojedynczo i w ten sam sposób uwalniane.
W korytarzach przepędowych znajdują się poidła wannowe wykonane ze stali nierdzewnej ze spadkiem w kierunku odpływu, a przy stole paszowym poidła miskowe.
Pod rusztem znajdują się głębokie kanały magazynujące wyposażone w dwa elektryczne mieszadła zanurzeniowe do systemów cyrkulacyjnych.
Hodowcy będą korzystać z systemu zarządzania stadem DairyPlan C21. Oferuje on m.in. zarządzanie indywidualnymi rodowymi danymi o zwierzęciu, danymi laktacyjnymi czy tworzenie grafik do celów kontrolnych i analitycznych.
Partnerami gospodarstwa są firmy GEA Farm Technologies, Agrocentrum, Stalbud, Agrotechnik Trafiły, Genomix, Bioffed oraz WWS Partner.
- Więcej informacji na temat nowej obory Państwa Eweliny oraz Jacka Kruszyńskich będzie można znaleźć w najnowszym numerze Hoduj z Głową Bydło nr 5/2020. ZAPRENUMERUJ.