Proceder uboju chorych krów skomentował prezes PZHiPBM

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
29-01-2019,14:00 Aktualizacja: 29-01-2019,13:51
A A A
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego (PZHiPBM) wydał stanowisko w sprawie ubijania chorych krów. Proceder ten miał miejsce w jednej z rzeźni w województwie mazowieckim.
 
Chore i martwe krowy trafiały w nocy do rzeźni w woj. mazowieckim, gdzie były przerabiane i trafiały na rynek. Wszystko to działo się bez nadzoru lekarza weterynarii. Sprawa ta została ujawniona przez dziennikarzy "Superwizjera" TVN. 
 
Stanowisko w sprawie uboju chorych krów wydał Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM. Jest on zbulwersowany w jaki sposób łamane są przepisy prawa i  zasady dobrostanu zwierząt. 
 
chore krowy przerabiane na kebaby, Superwizjer, bydło, ubojnia, rzeźnia

Chore i martwe krowy w ubojni. Jest stanowisko głównego lekarza weterynarii

Krowy trafiały w środku nocy do jednej z rzeźni w województwie mazowieckim, gdzie były zabijane bez nadzoru lekarza weterynarii. Proceder ten ujawnili dziennikarze "Superwizjera" TVN. Główny lekarz weterynarii wydał...
”Jest to ewidentny przykład braku odpowiedzialności  przy wprowadzaniu towaru do obrotu na rynku rolno-spożywczym. Naszym zdaniem sprawą tą z cała stanowczością muszą zająć się organy ścigania a winni powinni zostać surowo ukarani.  Należy zwrócić uwagę, że sytuacja do jakiej doszło w przedstawionym zakładzie stanowi niechlubny wyjątek, za który całkowitą odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca, który robił to z pełną świadomością, a jego zachowanie jest niezgodne z obowiązującym prawem - czytamy w komunikacie PZHiPBM. 
 
Rada Sektora Wołowiny analizuje tę sytuację i będzie szukała takich rozwiązań, które w 100 proc. wyeliminują takie zachowania w praktyce. 
 
Jednym z pomysłów jest obowiązek instalowania kamer na terenach zakładu, które całodobowo będą monitorowały linie ubojowe.
 
Jak podkreślił Zarzecki w każdej dziedzinie znajdą się podmioty, które będą próbowały działać niezgodnie z obowiązującymi zasadami w celu  osiągnięcia łatwego zysku. Chcemy podkreślić z całą stanowczością, iż polscy hodowcy i przetwórcy spełniają wysokie wymagania jakie stawia przed nimi system zapewnienia bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt. 
 
Prezes podkreślił również, że ma nadzieję, iż ten incydentalny przypadek nie będzie miał wpływu na ocenę całej branży mięsnej.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA