Powstaje polski indeks ekonomiczny
Trwają prace nad polskim indeksem ekonomicznym. Jest on także indeksem hodowlanym, z tą różnicą, że potencjał genetyczny zwierząt, czyli ich wartość hodowlana, jest tam wyrażany w złotówkach.
Dzięki temu możliwe jest uwzględnienie w nim wielu cech, które bezpośrednio przekładają się na zysk producentów. Są to np. wydajność mleczna czy cechy funkcjonalne związane z płodnością i zdrowiem.
W ramach projektu tworzenia indeksu ekonomicznego do hodowców posiadających stada o różnej wielkości i poziomie produkcji trafiły ankiety. Ich wyniki pozwoliły na stworzenie rankingu najistotniejszych dla nich cech.
Gumy strzykowe. Dlaczego są takie ważne?
Na trzecim miejscu znalazła się wytrwałość laktacji, która mówi o stabilnej produkcji mleka w całym okresie jej trwania. Informacje na ten temat są zbierane w trakcie próbnych udojów.
Na drugim miejscu znalazł się łatwy przebieg porodów. Jest to najważniejsza cecha w przypadku pierwiastek. Hodowcy często biorą ją pod uwagę, poszukując buhajów do krycia jałówek. W Polsce prowadzona jest dla niej ocena użytkowości.
Na pierwszym miejscu w rankingu polskich hodowców znalazła się zdrowotność racic. W tym przypadku ocena była prowadzona pośrednio w oparciu o cechy typu i budowy nóg i racic.
Długowieczność oraz zdrowotność wymienia, które znajdują się w indeksie PF, także są istotne dla hodowców. Pokrywają się one z kierunkami doskonalenia na świecie.
Więcej informacji na temat polskiego indeksu ekonomicznego można znaleźć w najnowszym magazynie Hoduj z Głową Bydło nr 6/2018. ZAPRENUMERUJ
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)