Dobre praktyki przygotowania kiszonek z traw i lucerny, to temat przewodni konferencji zorganizowanej w woj. podlaskim. W spotkaniu wzięło udział około 200 rolników.
Jak przygotować dobrej jakości sianokiszonki i kiszonki z lucerny oraz ochronić stado przed mastitis. To główne tematy konferencji zorganizowanej na Podlasiu.
Wpływ aminokwasów i witamin z grupy B na wydajność krów oraz przyczyny niskiej zawartości tłuszczu w mleku. To główne tematy XX Jubileuszowej Konferencji firmy Blattin Polska. Firma Blattin Polska przy współpracy...
W połowie lutego w Brzóskach koło Szepietowa odbyła się konferencja, której głównym tematem były "Dobre praktyki przygotowania kiszonek z traw i lucerny". Konferencja została zorganizowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz firmę Magia Agro wraz z partnerem, firmą Lallemand Animal Nutirtion.
W spotkaniu wzięło udział ponad 200 rolników i osób związanych z branżą, którzy chcieli poznać rekomendacje i wskazówki związane z produkcją dobrej jakości kiszonek, a także uzyskać informacje dotyczące Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przedstawionej przez PODR.
Honorowym gościem spotkania był Lech Antoni Kołakowski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jacek Bogucki - Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Katarzyna Roszkowska - Dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży, Henryk Dębowski, Wojciech Mojkowski - Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz prof. dr hab. Marcin Gołębiewski - Dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW.
O dobrych praktykach w przygotowaniu kiszonek opowiedział dr Frank Kuechenmeister, Technical Support Manager, odpowiedzialny za wsparcie merytoryczne i jakościowe kategorii inokulantów w Lallemand Animal Nutition.
Ceny bydła rzeźnego w drugim tygodniu lutego ponownie wzrosły. Producenci za bydło ogółem uzyskiwali średnio 10,79 zł za kilogram wagi żywej, czyli o 1% więcej niż na początku lutego. Bydło rzeźne w dniach od 6 do 12...
Ekspert przedstawił również zasady, które powinny być przestrzegane podczas przechowywania i wybierania kiszonek. Zwrócił również uwagę na najczęściej popełniane błędy i podpowiedział jak ich unikać.
Kiszonki stanowią największy udział w dawce pokarmowej dla przeżuwaczy, a jakość tych pasz bezpośrednio wpływa na wydajność i zdrowie zwierząt. Kontrolowanie kierunkowej fermentacji mikrobiologicznej kiszonki pomaga zachować jej wartość pokarmową przez cały rok.
Inokulanty stosowane przy fermentacji pasz zawierają mikroorganizmy oraz enzymy wpływając na poprawę efektywności procesu fermentacji podczas przygotowania kiszonek z trawy czy roślin motylkowych. Wszystko po to, aby hodowcy mogli zapewnić najwyższą możliwą wartość pokarmową swoich kiszonek oraz uzyskać efektywną produkcję zwierzęcą, co jest szczególnie istotne przy wszechobecnych wzrostach cen paszy i surowców.
Prof. dr hab. Marcin Gołębiewski zaprezentował wyniki badań nad nowym rozwiązaniem w walce z mastitis. Profesor przedstawił innowacyjne rozwiązania jakie mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby i opowiedział jak można chronić stado przed infekcją.
Rada Sektora Wołowiny potępia wszelkie naruszenia prawa w zakresie łamania zasad dobrostanu zwierząt i nielegalne praktyki znęcania się nad nimi. Organizacje tworzące Radę Sektora Wołowiny wydały oświadczenie w związku z publikacją Onet.pl...
Podczas konferencji Alina Maciąg z PODR Szepietowo, w ramach kampanii informacyjnej – "Nowe możliwości wsparcia – poznaj Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027" prowadzonej przez PODR zapoznała rolników z możliwościami jakie niosą za sobą nowe rozwiązania w PS WPR.
Nowością w ubieganiu się o środki finansowe przewidziane dla rolników są ekoschematy. To rodzaj płatności bezpośrednich dotyczących realizacji praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązujące wymogi.
Ekoschematy są dobrowolne. Zaprojektowano je w taki sposób, aby w jak największym stopniu realizowały korzyści środowiskowe.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ