Po wielu latach wróciła groźna choroba bydła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2018,10:10 Aktualizacja: 19-10-2018,10:50
A A A

Szkocki rząd potwierdził wykrycie pierwszego od 10 lat przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), potocznie znanej jako choroby szalonych krów. Chorobę wykryto u martwej krowy w hrabstwie Aberdeenshire.

Jak zaznaczono, to "odizolowany przypadek", a choroba została wykryta, zanim mięso trafiło do łańcucha dostaw. Farma została tymczasowo zamknięta do czasu zakończenia szczegółowych badań weterynaryjnych.

Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne w Brodach, bydło mleczne, bydło mięsne, efektywne mikroorganizmy

Zdrowe i różnorodne stado mleczne oraz mięsne w Brodach

Bydło zarówno ras mlecznych, jak i mięsnych jest wizytówką tego gospodarstwa. Obie grupy zwierząt doskonale się uzupełniają. Dzięki nim hodowcy mogą także zagospodarować zalewowe tereny, które, gdyby nie przeżuwacze, leżałyby...

- Choć jest zbyt wcześnie na ustalenie, skąd w tym przypadku wzięła się choroba, to jej wykrycie potwierdza, że nasz system nadzoru działa skutecznie - powiedziała Sheila Voas, lekarz weterynarii.

Ruszyło już dochodzenie, które ma właśnie ustalić pochodzenie choroby. Podkreślono, że jest to przypadek klasycznego BSE, a więc nie mowy o bezpośrednim zagrożeniu dla ludzkiego życia.

- Po potwierdzeniu przypadku BSE w Aberdeenshire uruchomione zostały odpowiednie procedury rządowe mające na celu ochronę naszego przemysłu rolnego - mówi Fergus Ewing, sekretarz ds gospodarki wiejskiej, cytowany przez portal polishexpress.co.uk

- Podkreślam, że jest to standardowa procedura w podobnych wypadkach. Wciąż pracujemy nad tym, aby ustalić pochodzenie choroby. Zapewniam, że szkocki rząd i jego partnerzy będą reagować na wszelkie kolejne potwierdzone przypadki tej choroby - dodał.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA