OSM Koło zobowiązana przez UOKiK do zmiany praktyk

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-07-2024,14:40 Aktualizacja: 17-07-2024,14:36
A A A

Rynek mleka jest na bieżąco monitorowany przez UOKiK pod kątem nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej przetwórców wobec rolników.

– W wydanej decyzji stwierdziliśmy możliwe nieprawidłowości w długoterminowych umowach OSM Koło. Zobowiązałem spółdzielnię do zmiany praktyk – mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Pierwsze z zakwestionowanych działań dotyczyło przyznania sobie przez spółdzielnię jednostronnej możliwości zmiany cennika za dostarczone mleko.

OSM miała dowolność w ustalaniu ceny, bez konieczności uzyskiwania zgody dostawcy.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE

Ceny mleka maleją, a skup surowca rośnie

Meldunkowy skup mleka w maju 2024 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 188,1 mln litrów. Skup mleka w maju był o 5,1% większy niż w kwietniu, kiedy wyniósł 1 130,5 mln litrów oraz o 5%...

Jednocześnie rolnik nie miał możliwości reakcji na niekorzystne dla niego zmiany ceny, nadal musiał wykonywać umowę przez cały okres jej obowiązywania.

Brak weryfikacji badań mleka

Dostawcy nie mieli również możliwości niezależnej weryfikacji badań dostarczonego mleka przeprowadzanych przez spółdzielnię. Tymczasem cena, jaką otrzymywał rolnik, zależała m.in. od jakości surowca.

Wątpliwości prezesa UOKiK wzbudziła również konieczność zwrotu części wypłaconej wcześniej tzw. premii lojalnościowej przez dostawców, którzy zmienili odbiorcę i nie dostarczali już mleka do OSM Koło, np. rozwiązując umowę.

Tak sformułowana klauzula w umowie mogła stanowić sankcję za zakończenie współpracy, jak również zniechęcać do poszukiwania innego odbiorcy przez dostawców mleka.

Po przeprowadzonym postępowaniu prezes UOKiK zobowiązał OSM w Kole do zmiany zakwestionowanych praktyk.

OSM Koło musi zmienić praktyki

Dostawcy, którzy nie wyrażą zgody na zmianę cennika, będą mogli wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminu wypowiedzenia. Do czasu jej zakończenia obowiązywać będzie dotychczasowa cena.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE

Ile mleczarnie płaciły za mleko w maju?

Mleko w maju kosztowało w skupie 196,89 zł za hl tj. o 2,8% mniej niż w kwietniu (202,56 zł/hl) oraz o 4,7% mniej niż przed rokiem (206,52 zł za hl). Cena mleka w maju 2024 roku w Polsce, według Głównego Urzędu Statystycznego, po raz piąty z...

Z wzorca umowy zostanie również usunięte postanowienie zobowiązujące dostawców do zwrotu premii w przypadku zmiany przez nich podmiotu skupującego mleko.

Ponadto rolnicy, którzy nie zgadzają się z badaniami jakości mleka przeprowadzonymi przez spółdzielnię, będą mogli weryfikować badania w akredytowanym laboratorium innym niż wskazane przez OSM Koło lub do niej należące.

Umożliwi to dostawcy, który nie zgadza się z oceną jakościową dokonaną przez spółdzielnię, weryfikację swoich wątpliwości przez niezależny podmiot.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole będzie miała obowiązek złożyć informację o realizacji decyzji.

To nie jedyne działania Prezesa UOKiK prowadzone obecnie na rynku mleczarskim. Trwają postępowania wyjaśniające wobec Okręgowych Spółdzielni Mleczarskich w Radomsku, Głubczycach, Garwolinie i Jarocinie.

Ponadto w 2023 r. Prezes Urzędu wydał decyzję dotyczącą Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA