Odpój grupowy cieląt na opas
Najpopularniejszą metodą do odpajania grupowego cieląt na fermach opasowych jest wykorzystywanie koryt zbiorczych.
Koryta są zazwyczaj wykonane z różnych materiałów, takich jak aluminium, PCV, plastik czy stal nierdzewna.
Odpój cieląt na opas z wiaderek. Wady i zalety
– W takim odpoju pierwsze 2 dni wymagają od obsługi poświęcenia dużej ilości czasu i uwagi koniecznej do nauki cieląt prawidłowego korzystania z koryt – pisze w swoim artykule na łamach magazynu "Hoduj z Głową Bydło" lek. wet. Maria Hurek*.
Konieczne grupowanie cieląt
Praktyka odpoju grupowego w znacznym stopniu skraca czas i usprawnia pracę, jednak pozbawia kontroli nad ilością pobranego pokarmu przez poszczególne zwierzęta.
Trzeba pamiętać, że cielęta pobierają pokarm w różnym tempie, dlatego ich segregacja na tym etapie odchowu to jedna z najważniejszych rzeczy.
Wymusza to konieczność ich częstego przegrupowywania w celu zachowania jednorodnych grup pod względem masy ciała, przyrostów, stanu zdrowia, tempa picia mleka.
Podczas pojenia należy zwrócić uwagę na to, czy każde cielę podchodzi do koryta i pobiera odpowiednią ilość pójła. W taki sposób łatwo zauważymy ewentualne problemy zdrowotne.
Systemy podawania mleka
"Hoduj z Głową Bydło" nr 4/2024. Wideo
– W wielkotowarowych gospodarstwach preparat mlekozastępczy rozrabia się w centralnym zbiorniku, a powstałe pójło jest rozdysponowane do odpoju w dwojaki sposób – pisze Maria Hurek.
W pierwszym za pośrednictwem bezpośredniej instalacji ze zbiornika centralnego zakończonej wężem z pistoletem, który automatycznie odmierza zaplanowaną ilość pójła.
Wady i zalety taksówek mlecznych
W drugim wykorzystane są taksówki mleczne. (milktaxi).
Ich konstrukcja składa się ze zbiornika wyposażonego w grzałkę i mieszadło, w którym może być sporządzane pójło, jak również pompy i pistoletu, za pomocą których następuje jego dystrybucja.
Do zalet tego urządzenia należy zaliczyć zapewnienie stałej temperatury pójła, a przede wszystkim mobilność. System ten ma również swoje wady.
Przede wszystkim należy się liczyć z wysokim kosztem zakupu maszyny oraz pamiętać o jej regularnych przeglądach oraz konserwacji.
Przy dużej eksploatacji awarie niestety bywają nieuniknione. Należy stale monitorować, czy system grzewczy oraz dozowanie jest prawidłowe i dobrze uregulowane. Poza tym podłoże, po którym poruszają się taksówki, powinno być równe i utwardzone.
*lek. wet. Maria Hurek pracuje w Przychodni Weterynaryjnej Med.-Vet Baszków
Artykuł ukazał się w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 3/2024 ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)