Beata i Robert Kowal z miejscowości Dąbrowa Tarnowska posiadają stado 30 krów mlecznych utrzymywanych na uwięzi. Postanowili zainwestować i wybudowali nową oborę wolnostanowiskową, w której zmieści się 140 krów mlecznych oraz sztuki zasuszone, jałówki cielne i opasy.
Budowa obiektu ruszyła w połowie maja 2016 r. i trwała niecały rok. Obora o długości 72 m i szerokości 26 m oraz przylegająca do niej hala udojowa o wymiarach 15,4 m x 12 m zostały wykonane z drewna klejonego. Cała konstrukcja jest podparta na dwóch rzędach słupów nośnych z ocynkowanej stali.
Mleko do badania w celu określenia użytkowości mlecznej krów utrzymywanych w oborach z robotem udojowym będzie pobierane tylko jeden raz w ciągu dnia od każdej krowy. Metoda ta nosi nazwę AR i wejdzie w życie od marca. Z kolei dla...
Dach budynku oraz jego ściany zostały pokryte płytami warstwowymi o grubości odpowiednio 60 i 40 mm. Dodatkowo na szczycie dachu zamontowano świetlik łukowy o szerokości 2,7 m, który wraz z automatycznie regulowanymi kurtynami będzie odpowiadał za mikroklimat w oborze.
Wykonaniem nadbudowy obiektu oraz zbiornika monolitycznego na gnojowicę o pojemności 1612 m3 zajęła się firma Wolf System.
W oborze zainstalowano również halę udojową typu rybia ość 2 x 10, która jest wyposażona w mierniki z certyfikatem ICAR i pomiarem przewodności mleka, automatyczne zdejmowanie aparatów udojowych, a także panele sterujące DemaTron 70 informujące o ilości udojonego mleka i czasie doju. Posiadają również funkcję stymulacji przedudojowej.
Dój będzie odbywał się dwa razy dziennie, a uzyskane mleko trafi do chłodni o pojemności 10 tys. litrów.
Urządzenia udojowe, tak jak większość wyposażenia obiektu dostarczyła firma GEA Farm Technologies.
W lipcu Ewa i Stanisław Galant z miejscowości Malta w woj. lubuskim zaprezentowali nową oborę wolnostanowiskową. Obiekt został przystosowany dla 200 krów dojnych. Oborę wyposażono w nowoczesną halę udojową bok w bok 2x10 z szybkim wyjściem...
Obiekt jest podzielony na dwie strefy oddzielone od siebie stołem paszowym. W pierwszej z nich przeznaczonej dla krów w laktacji znajduje się 140 boksów legowiskowych z materacami słomiano-wapiennymi. Odchody z posadzek betonowych będą tam usuwane za pomocą systemu zgarniaczy.
Z kolei druga część budynku jest przeznaczona dla krów zasuszonych, jałówek cielnych oraz opasów. Będą one przebywały na głębokiej ściółce z możliwością wyjścia na wybieg.
Hodowca do powiększenia stada przygotował własny materiał hodowlany oraz zamierza dokupić 45 jałówek cielnych pochodzących z renomowanych gospodarstw krajowych.
Więcej na temat obory znajdziesz w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Bydła nr 2 [86] marzec-kwiecień 2017.