Nowa szczepionka przeciwko chorobie bydła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl D. Chełstowska
29-11-2016,21:00 Aktualizacja: 30-11-2016,8:30
A A A

Naukowcy opracowali rozwiązanie, które może stać się skutecznym narzędziem w profilaktyce zakażeń Fusobacterium necrophorum – to bez konieczności stosowania antybiotyków. Te bakterie powodują u bydła i owiec ropnie wątroby, błonicę cieląt i zapalenie tworzywa racicowego albo ropnie racic.

Obecnie w kontroli takich zakażeń stosuje się antybiotyki, natomiast szczepionka daje możliwość działania w innym sposób, aby zapewnić zdrowotność zwierząt i zadowolenie konsumentów. „Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opracowała wytyczne mające zminimalizować stosowanie wielu antybiotyków w chowie i hodowli bydła, a szczególnie tych podobnych do substancji czynnych stosowanych w lecznictwie człowieka. Szczepionka więc jawi się jako obiecująca alternatywa”, zauważa profesor Sanjeev K. Narayanan, specjalista w zakresie diagnostyki i patobiologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej. “W ten sposób nie narażamy konsumentów na kontakt z bakteriami, które nabyły dotąd odporność na wiele antybiotyków. Szczepionka więc chroni i zwierzęta, i ludzi”.

Opracowana przez naukowców szczepionka działa dwukierunkowo: po pierwsze, uodparnia zwierzę przeciwko określonym toksynom wytwarzanym przez Fusobacterium. Po drugie, przeciwciała powstające w organizmie zwierzęcia skierowane przeciwko głównemu białku bakterii uniemożliwiają bakteriom przytwierdzanie się do komórek żwacza i wątroby.

„Jeśli można zapobiec adhezji bakterii, można zapobiec zakażeniu”, wyjaśnia profesor T.G. Nagaraja, ekspert w dziedzinie diagnostyki i patobiologii będący członkiem zespołu, który opatentował szczepionkę. „Dlatego właśnie mechanizm działania naszej szczepionki jest dwukierunkowy”.

Aktualnie prowadzone są testy szczepionki na bydle, a być może będzie ona dostępna również dla owiec oraz w formule przeznaczonej dla ludzi. Naukowcy planują kontynuować swoje badania nad szczepionką i zapobieganiem chorobie u zwierząt gospodarskich oraz u ludzi.

Książka warta polecenia: "Choroby bydła"

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA