"Mleko w szkole" Będzie więcej pieniędzy na program
Polska Izba Mleka (PIM) zorganizowała spotkanie, które było poświęcone m. in. nowym zasadom w programie "Mleko w szkole". Od początku prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy wielokrotnie podejmowała ona kwestię koniecznego podwyższenia kwoty jednostkowej za dystrybucję.
PIM otrzymała wiele sygnałów od swoich członków w sprawie zbyt niskich cen. W końcu po wielu spotkaniach z ministerstwem rolnictwa jej przedstawicielom udało się ustalić wspólne stanowisko. Średni koszt jednej porcji produktów mlecznych będzie wynosić 0,75 zł a nie jak zakładano pierwotnie 0,64 zł. Z kolei w roku szkolnym dzieci otrzymają 74 porcje.
Mniej dużych gospodarzy, to mniejsze pogłowie bydła
Dyrektor PIM chce jednak iść o krok dalej i przywrócić 96 porcji mleka i produktów mlecznych w szkołach oraz zwiększyć budżet. Izba chce bowiem, aby dzieci mogły otrzymywać tyle porcji mleka ile w poprzednich latach. Z kolei cena płacona za produkt powinna pokryć koszty produkcji, opakowania i dostawy.
Minister zdrowia usunął z koszyka mlecznego wszystkie produkty zawierające cukier, choć unijne przepisy nie nakazują tego. Polska Izba Mleka uważa, że jest to krok w złym kierunku tym bardziej, że unijne przepisy pozwalają na ich obecność w programie. Pismo w tej sprawie można znaleźć tutaj.
Nowy program łączy poprzednie dwa programy skierowane dla uczniów szkół: "Mleko w szkole" oraz "Owoce i warzywa w szkole". Jego celem jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci przez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka w ich codziennej diecie i upowszechnienie wiedzy o zdrowym odżywianiu a także pochodzeniu dostarczanych produktów i ich powiązaniu z rolnictwem.
Od roku szkolnego 2007/2008 Polska jest liderem wśród krajów UE w realizacji programu "Mleko w szkole". Ilość mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do placówek oświatowych i kwota środków finansowych pozyskiwanych z UE przez Polskę jest większa niż w krajach starej Unii, w których program jest realizowany od ponad 20 lat, takich jak Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja i Finlandia.