Mleko w proszku w magazynach zagrożeniem dla unijnego rynku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-01-2018,8:20 Aktualizacja: 19-01-2018,8:16
A A A

Do końca marca Komisja Europejska ma zdecydować co zrobić z zapasami odtłuszczonego mleka w proszku. Jest ich blisko 400 tysięcy ton. W tym roku produkt ten musi zostać zagospodarowany.

Odtłuszczone mleko w proszku ma zostać spożytkowane po to, aby zrobić miejsce w magazynach być może na kolejną interwencję. Tej, jak informuje TVP 1, zaczynają się już domagać właściciele spółdzielni mleczarskich.

Spółdzielnie mleczarskie w Polsce już od kilku miesięcy apelują do unijnych władz o zagospodarowanie zapasów zmagazynowanego mleka w proszku w taki sposób, aby nie zdestabilizować rynku.

cena mleka, skup mleka, bydło mleczne, producenci mleka

Mleko jest drogie, ale w grudniu odnotowano spadki cen

Producenci mleka w Polsce oraz w Unii Europejskiej w grudniu 2017 roku otrzymywali za surowiec bardzo wysokie ceny. Jednak według notowań Komisji Europejskiej średnia w krajach Wspólnoty w tym miesiącu wyniosła 37,76 euro za 100 kg i była o...

Ceny skupu mleka są obecnie wysokie. Jednak jeśli zmagazynowane blisko 400 tys. ton OMP trafi na wewnętrzny rynek mogą one mocno zmaleć.

- Te zapasy są dzisiaj duże. W Polsce jest to blisko 40 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku. I jest rzeczywiście dylemat. Dyskutujemy na forum Unii co z tymi dużymi zapasami zrobić - mówił dla TVP 1 Waldemar Sochaczewski, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Branża mleczarska zwraca uwagę na fakt, że mimo wysokich cen skupu mleka w całym 2017 roku początek nowego przyniósł już pewne oznaki zmian na gorsze.

- Pewnie pozbycie się zapasów odtłuszczonego mleka w proszku w ogromnej ilości i skup interwencyjny w marcu by tę sytuację uprościł w kapitalny sposób - mówił dla TVP 1 Andrzej Minarczuk z OSM Kosów Lacki.

Minister rolnictwa spotkał się w tym roku z przedstawicielami spółdzielni mleczarskich. Tematem rozmów była najbliższa przyszłość sektora.

Blattin, hodowcy bydła, odchów, wozy paszowe

Prawidłowo odchowane cielęta to wyższy zysk

Odchów cieląt i jałówek, porównanie kosztów eksploatacji poziomego i pionowego wozu paszowego oraz wpływ wapnowania na odczyn gleby i plonowanie roślin. To główne tematy spotkania zorganizowanego dla...

- Rozmawialiśmy o inwestycjach, o możliwościach wspierania mleczarstwa i wskazałem na te rodzaje instrumentów, inwestycji czy innowacji, które można realizować ze środków WPR - mówił dla TVP 1 Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Przedstawiciele spółdzielni mleczarskich narzekali na współpracę z sieciami handlowymi. Te ich zdaniem wykorzystują korekty cenowe na światowym rynku i płacą im coraz mniej. Na półkach sklepowych ceny nie są jednak niższe.

- Dzisiaj masło z zakładów mleczarskich jest sprzedawane w cenie 15-16 złotych, natomiast na rynku czy w sklepach ja ciągle widuję masło w cenie 7-8 złotych za kostkę czyli 35-40 złotych za kilogram - mówił dla TVP 1 Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Ceny produktów mleczarskich na giełdzie w Nowej Zelandii znowu zaczęły rosnąć. W przypadku mleka w proszku wzrost wyniósł 5 procent. Zdaniem analityków sytuacja ta wynika z coraz większej suszy w tym kraju.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA