Mleko i jego produkty tanieją. Przetwórcy chcą interwencji KE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-03-2017,11:00 Aktualizacja: 27-03-2017,10:47
A A A

Mleko i produkty mleczne są coraz tańsze co może sygnalizować zbliżający się kryzys. Dlatego Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy, Związek Polskich Przetwórców Mleka oraz Polska Izba Mleka przygotowały i wysłały list otwarty do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. Apelują w nim o podjęcie działań i zasygnalizowanie problemów Komisji Europejskiej.

Ceny skupu mleka i produktów mlecznych nie rosną co zdaniem przetwórców może wskazywać na powolne wchodzenie w kolejną falę kryzysu. Wystosowali oni list otwarty do ministra rolnictwa w którym apelują o szybkie działanie w tej sprawie aby uniknąć sytuacji, która miała miejsce w ostatnich latach.

Znaczny spadek cen zbytu w marcu do grudnia ubiegłego roku mleka w proszku i galanterii mleczarskiej. To zdaniem autorów listu główne przesłanki mówiące o tym, że kryzys na rynku jest możliwy w najbliższym czasie.

cena mleka, mleko, bydło mleczne, mleczarnie

Mleko wciąż drogie, ale wkrótce może się to zmienić

Cena skupu mleka w lutym 2017 według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 132,56 złotych za hektolitr czyli 1,32 złotych za litr. Była ona wyższa o 21,0 proc. niż w lutym 2016 r. i o 0,4 proc. od ceny płaconej w grudniu 2016 r. Dla...

- ... Na skutek spadku cen zbytu na masło, mleko w proszku i sery (nawet 50 proc.) przychody przetwórców jak i rolników zdecydowanie spadły. Jeśli uwzględnić jeszcze fakt zapłacenia przez rolników kolejnej raty kar za nadprodukcję mleka w roku kwotowym 2014/2015 to rysują się niezbyt dobre perspektywy do rozwoju tej produkcji - czytamy w liście.

Zapasy odtłuszczonego mleka w proszku skupionego w ramach interwencji zdaniem autorów listu są olbrzymie. Tak wynika z danych zbieranych przez Komisję Europejską. Należy je spożytkować, ale te nadwyżki nie mogą trafić na unijny rynek.

Odtłuszczone mleko w proszku powinno trafić na potrzeby głodującej ludności w różnych rejonach świata lub na potrzeby paszowe dla zwierząt - uważają sygnatariusze listu skierowanego do ministra rolnictwa.

- ...Zdaniem polskich organizacji mleczarskich Komisja Europejska powinna jak najszybciej podjąć działania adekwatne do skali problemu przyczyniające się do stabilizacji rynku mleka, aby nie popełnić błędów wynikających z opóźnionego reagowania - czytamy w liście.

List otwarty można znaleźć TUTAJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA