Mleko do oceny z komputera zamiast z probówek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-02-2017,8:15 Aktualizacja: 24-02-2017,13:30
A A A

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka sama wnioskowała o zmianę sposobu monitoringu stad, które są utrzymywane w oborach z automatycznym systemem doju. Próbki mleka do badania będą pobierane w tych gospodarstwach przez pracownika federacji tylko jeden raz.

Ministerstwo rolnictwa w związku z mającym miejsce postępem technologicznym jeśli chodzi o możliwości udojowe właśnie zmienia sposób kontrolowania stad bydła mlecznego w naszym kraju.

antybiotyki, bydło mleczne, leczenie zwierząt, program

Stosowanie antybiotyków musi być niższe o 50 proc.

Antybiotyki w leczeniu zwierząt są powszechnie używane. Weterynarii zarzuca się, że jest winna powstawaniu antybiotykooporności u ludzi. To nie jest prawda. Jednak rzeczywiście środki te są zbyt często stosowane w pracy ze zwierzętami i ich zużycie...

Hodowcy obsługujący w pełni lub po części zautomatyzowane stada mają dostęp do wszelkich danych na temat jakości mleka. Są one gromadzone w komputerze dzięki programom zarządzającym. Każda firma oferująca robota udojowego ma swój indywidualny program, który przechowuje takie informacje.

Dane na temat jakości mleka gromadzone są także w programach komputerowych obsługujących nowoczesne hale udojowe. Takich obór, podobnie jak obiektów z całkowicie zautomatyzowanym dojem, jest coraz więcej.

Zootechnicy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w bliskiej przyszłości będą musieli wykonywać tam tylko jeden próbny udój. Pozostałe informacje na wydajności mlecznej pozyskają bezpośrednio z programu do zarządzania stadem. Będzie to dużo łatwiejsza metoda oceny wartości użytkowej stada zarówno dla pracowników federacji jak i dla samych hodowców.

Książki warte polecenia - Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA