Minister rolnictwa rozmawiał z przedstawicielami sektora mleczarskiego
Minister rolnictwa Robert Telus i sekretarz stanu Janusz Kowalski rozmawiali z przedstawicielami sektora mleczarskiego na temat obecnej sytuacji na rynku mleka
Sektor mleczarski reprezentowali przedstawiciele największych organizacji skupiających producentów i przetwórców mleka. W imieniu zarządu Polskiej Izby Mleka w spotkaniu uczestniczyła sekretarz i dyrektor biura Izby Agnieszka Maliszewska.
Sprzeciwiają się zakazowi importu mleka i jego przetworów z Ukrainy
Przedstawiciele spółdzielni mleczarskich poinformowali, że obecnie branża zmaga się z rosnącymi kosztami produkcji, spowodowanymi cenami energii, przy jednoczesnych spadających cenach mleka.
Wiele spółdzielni traci dostawców mleka i nie osiąga przychodów, które pozwalają zaoferować rolnikom dostarczającym im mleko zadowalającej ceny za surowiec.
Problemem spółdzielni są niekorzystne kontrakty z dostawcami gazu podpisane w momencie, gdy jego cena była bardzo wysoka.
Agnieszka Maliszewska podkreśliła, że oczekiwanie branży to wspólne poszukiwanie sposobów pomocy spółdzielniom, które znalazły się w trudnej sytuacji.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zapewnił o gotowości do rozmów i wspólnego poszukiwania sposobów pomocy spółdzielniom i rolnikom w trudnej sytuacji.
Cena mleka w marcu. Było taniej czy drożej?
Szef resortu rolnictwa zaapelował do sektora o wypracowanie pomysłów, jak można ustabilizować trudną sytuację w branży mleczarskiej. Zaproponował, żeby poszczególne propozycje rozwiązań, zarówno te dziś zgłoszone, jak i nowe, omawiać w mniejszych grupach roboczych.
Ceny gazu dla spółdzielni
Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki wyjaśniał, że rząd nie ma wpływu na kontrakty zawarte przez poszczególne spółdzielnie z dostawcami energii. Przedstawiciele wszystkich ministerstw zgodnie apelowali do spółdzielni, aby te negocjowały swoje umowy z dostawcami gazu.
Przedstawiciel spółki PGNiG wyjaśnił, że cena gazu ustalona w momencie podpisania umowy jest niezmienna, gdyż dostawca energii sam musi ją kupić w ustalonej w kontrakcie cenie. Natomiast możliwe są inne formy pomocy klientowi, który znalazł się w trudnej sytuacji.
Wiceminister Janusz Kowalski wskazał, że jednym z powodów wzrostu cen gazu w Unii Europejskiej jest rosnący podatek ETS, którego wysokość należy negocjować z Komisją Europejską.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)