Koniczyna biała na pastwisku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl; D. Chełstowska
19-08-2016,20:45 Aktualizacja: 19-08-2016,13:04
A A A

Zainteresowanie irlandzkich hodowców bydła mlecznego znów kieruje się na koniczynę białą, jak wskazuje Michael Egan, badacz z Teagasc, pracujący w Animal and Grassland Research and Innovation Centre w Moorepark. Przypisuje on reaktywację zainteresowania głównie temu, że koniczyna biała podnosi intensywność wiązania azotu na danym pastwisku. Jego badania nieoczekiwanie wykazały również, że krowy mleczne wypasane na pastwisku z białą koniczyną produkowały więcej mleka.

Choć powszechnie sądzono, że biała koniczyna nie jest najlepszym rozwiązaniem przy intensywnych systemach chowu bydła mlecznego opartych na skarmianiu zielonek, takie przekonanie zaczyna się powoli zmieniać –wskazał Michael Egan. Można zaradzić temu, że koniczyna słabo rośnie na wiosnę wskutek niskich temperatur gleby. Po zasiedleniu pastwiska biała koniczyna stwarza ogromne możliwości. Może bowiem pozwolić producentom ograniczyć zużycie nawozów azotowych.

W naszym doświadczeniu zredukowaliśmy dawkę azotu na hektar do 150 kilogramów – mówił Egan. – Jest to jednak zależne od systemu produkcji i liczebności stada. Jeśli zmniejszenie dawki nawozów nie wystarczy, aby przekonać hodowców bydła mlecznego do włączenia koniczyny białej do obsiewu pastwisk, to taką moc może mieć wzrost całkowitej produkcji mleka. Na podstawie prowadzonego badania Michael Egan stwierdził, że biała koniczyna wygenerowała wzrost produkcji mleka nawet o 15% w przeliczeniu na krowę. W dodatku w maju i czerwcu życica trwała wypuszcza łodygi w stadium wegetatywnym, co skutkuje pogorszeniem jakości pastwiska. – Dzięki włączeniu koniczyny do runi pastwiskowej uzyskuje się jej wyższą jakość, ponieważ koniczyna nie wypuszcza takich łodyg jak trawy – wyjaśniał Michael Egan.

O koniczynie białej – krótko i treściwie

  • Wegetacja koniczyny białej rozpoczyna się w temperaturze około 8°C (w porównaniu z 5-6°C przy trawach).
  • Koniczyna toleruje umiarkowane, lecz już nie silne przesuszenie.
  • Nie lubi niskiego pH gleby (poniżej 5,8).
  • Należy unikać zbyt intensywnego wypasu i niszczenia w okresie zimy.
  • Do nieprzerwanego wzrostu konieczne są rozłogi.

 

Poleć
Udostępnij
ass="left">Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA