Jałówki od Artura Klupsia zdobywają czempionaty
Gospodarstwo rodzinne Artura Klupsia z Pępowa w woj. wielkopolskim zdobyło najwięcej czempionatów podczas tegorocznej XI Ogólnopolskiej Wystawie Bydła Hodowlanego.
Superczempionka z Minikowa krowa jersey Jagodówka 71
Mimo braku zdobycia tytułu superczempiona na uwagę zasługują zwierzęta wystawiane przez Artura Klupsia. 3 z 5 przyznawanych czempionatów przyznawanych w grupie jałówek trafiły w jego ręce.
Czempionem w kategorii jałowic w wieku 10-11 miesięcy rasy PHF została jałowica Klups Lambda Darling.
Czempionem w kategorii jałowic w wieku 12-13 miesięcy rasy PHF została jałowica Klups Delta Lambda Diora.
Czempionem w kategorii jałowic w wieku 16-18 miesięcy rasy PHF jałowica Klups Pharro Izzy.
Poznając bliżej rodzinę Klupsiów tj. Artura, jego żonę Iwonę oraz dzieci Dariusza i Annę dowiadujemy się, że wywalczone przez ich zwierzęta tytuły, nie są dziełem przypadku. Hodowla bydła mlecznego jest dla nich prawdziwą pasją i całym życiem.
Dariusz Klupś, który zawodowo zajmuje się przygotowywaniem zwierząt do wystawy oraz ich oprowadzaniem przyznaje, że w Minikowie osiągnęli oni największy sukces w ich dotychczasowej karierze wystawowej.
Superczempionka z Minikowa jałówka Loreta 73
- W historii ogólnopolskich wystaw nie było wcześniej żadnego gospodarstwa indywidualnego, które zdobyło trzy tytuły czempiona - mówi młody hodowca.
Co prawda trzy lata temu podczas Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu należąca do nich jałówka zdobyła tytuł superczempiona. Rolnik przyznaje jednak, że tegoroczne osiągnięcie jest dla niego ważniejsze.
- W Poznaniu główną nagrodę zdobyła jedna jałówka. Niektórzy mogli sobie pomyśleć, że to był przypadek. W tym roku w Minikowie trzy na cztery wystawiane przez nas sztuki okazały się najlepsze w swoich grupach. To pokazuje, że nasze stado osiągnęło duży postęp i jest na dobrej drodze do kolejnych sukcesów - mówi Dariusz Klupś.
Ta droga trwa już od wielu lat. Hodowcy bezustannie i konsekwentnie realizują ten sam program hodowlany opierający się na cechach pokrojowych oraz mlecznych.
- Mamy linie rodzicielskie w tym jedną wystawową, którą kryjemy buhajami pokrojowymi. Pozostała część stada ma się cechować funkcjonalnością czyli m.in wysoką produkcją mleka - podsumowuje Dariusz Klupś.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)