Jak ograniczyć stres cieplny
Optymalna temperatura w oborze to ok. 8-16ºC. Przekroczenie temperatury 22ºC naraża krowy na stres cieplny i związane z tym poważne konsekwencje.
Stres cieplny powoduje uruchomienie wielu mechanizmów mających na celu pozbycie się nadmiaru ciepła oraz ograniczenie skutków niekorzystnego działania wysokiej temperatury.
Jego konsekwencją jest niższe pobranie suchej masy, spadek produkcji mleka nawet o 4 litry dziennie, w którym ilości tłuszczu obniża się o 0,4 proc., a białka o 0,2 proc. Ponadto w czasie upału zwiększa się liczba komórek somatycznych w mleku, wzrasta zachorowalność na mastitis oraz spada masa ciała krów.
Obronić bydło przed wirusami i bakteriami
- Strategia łagodzenia stresu cieplnego polega na zwiększeniu dostępu do świeżej i czystej wody, zamontowaniu punktów chłodzenia wyposażonych w prysznice i wentylatory oraz podawaniu dawki pokarmowej najlepszej jakości, która zrekompensuje mniejsze pobranie suchej masy - podczas VI edycji Mlecznej Akademii LNB tłumaczył Maciej Piękniewski, specjalista ds. żywienia bydła z firmy LNB.
TMR powinna być najlepszej jakości i zawierać dodatek skrobi strawnej jelitowo oraz tłuszczu, który zwiększy energetyczność dawki. Ponadto ważną rolę odgrywają dodatki paszowe zabezpieczające TMR przed zagrzewaniem na stole paszowym oraz zadawanie dawki w chłodnych porach dnia.
Należy również pamiętać o właściwej zawartości minerałów w dawce, która powinna wynosić: 1,5-1,6 proc. potasu, 0,46-0,6 proc. sodu, 0,35-0,4 proc. magnezu oraz poniżej 0,5 proc. chloru.