Obronić bydło przed wirusami i bakteriami
Aktualne problemy wybranych chorób bakteryjnych i wirusowych bydła. To hasło towarzyszyło XI międzynarodowej konferencji bujatrycznej, która w dniach 17-18 kwietnia odbyła się w Puławach.
Gospodarzem konferencji był Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach, a przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego prof. dr hab. Dariusz Bednarek. Seminarium otworzył główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk.
- W ostatnim czasie dużo więcej mówi się o chorobach trzody chlewnej z powodu walki z afrykańskim pomorem świń. Jednak bydło również ma swoje problemy. Wyzwaniem dla lekarzy weterynarii jest walka z zakaźnym zapaleniem nosa i tchawicy bydła i otrętem bydła IBR/IPV, czy wirusową biegunką bydła BVD. Mam nadzieję, że wkrótce wystartuje krajowy program zwalczania IBR i zaczniemy uwalniać nasz kraj od tej jednostki chorobowej - mówił Pirsztuk.
Nic więc dziwnego, że spora część wykładów była poświęcona właśnie tym schorzeniom bydła. Jan Żmudziński z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach mówił o aktualnej sytuacji dotyczącej występowania chorób wirusowych w Polsce, w tym o także o IBR.
- Od kilku lat prowadzimy monitoring gospodarstw, na razie jedynie w woj. podlaskim. Wyniki jednoznacznie wskazują na występowanie IBR w populacji bydła mlecznego - mówił Żmudziński.
Mirosław Polak z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach mówił o możliwości diagnozowania zakażeń bydła wirusem BVD/MD. Jest on szeroko rozpowszechnionym patogenem bydła w Polsce i na całym świecie.
- Zmienność genetyczna wirusa przejawia się w występowaniu bardzo wielu jego podtypów. Aktualnie wyróżniamy dwa gatunki pestiwirusów bydła: BVDV-1 oraz BVDV-2 - mówił prof. Polak.
Dużym zainteresowanie lekarzy weterynarii cieszyła się debata na temat zwalczania mastitis z ograniczonym użyciem antybiotyków. W trakcie tego panelu swoje wykłady zaprezentowali lekarz weterynarii Tomasz Jankowiak z Polskiego Stowarzyszenie ds. Mastitis, który mówił o diagnostyce, bioasekuracji i profilaktyce mastitis krów oraz Wojciech Barański z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który podjął temat bezpiecznego stosowania antybiotyków w terapii zapalenia wymienia.
- Ograniczenie zużycia antybiotyków w procesie zwalczania mastitis powinno odbywać się z jednej strony przez zminimalizowanie możliwości przedostawania się patogenów do gruczołu mlekowego oraz z drugiej przez utrzymywanie układu odpornościowego krowy na najwyższym poziomie - mówił Jankowiak.
- Ze względu na niekontrolowane lub nieprawidłowe stosowanie antybiotyków coraz większe znaczenie odgrywa bezpieczeństwo żywności i środowiska, do którego przedostają się duże ilości tych leków. Te negatywne następstwa udało się częściowo zatrzymać lub zmniejszyć w krajach, w których zdecydowano się na wprowadzenie narodowego programu kontroli stosowania chemioterapeutyków - mówił z kolei Wojciech Barański.
Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono także na problem występowania gruźlicy i paratuberkulozy oraz gorączki Q.
Głównym sponsorem tegorocznej konferencji była firma Zoetis Polska sp. z o.o, a patronem medialnym kwartalnik „Lecznica dużych zwierząt”.