Higiena doju bydła mlecznego w dużym stopniu wpływa na jakość mleka i przekłada się na zdrowie wymion. W jej utrzymaniu pomaga szereg preparatów chemicznych stosowanych zarówno przed jaki i po doju.
Dój krów to złożony proces, który wpływa na jakość pozyskanego mleka. Zależy ona również od dobrostanu zwierząt.
Jak podkreślają eksperci z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) składają się na to suche i przestronne legowiska, stały dostęp do światła, wody i paszy.
Wszystko to powoduje, że krowy odczuwają komfort. Jeżeli podstawy dobrostanu nie są utrzymane wówczas trudno jest uzyskać mleko wysokiej klasy i zastosowanie nawet najlepszych preparatów chemicznych nie pomoże.
Rolnicy po raz pierwszy mogą ubiegać się o płatność dobrostanową, w tym o dofinansowanie do wypasu krów mlecznych. Aby skorzystać z programu muszą jednak dostarczyć odpowiednie dokumenty do oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji...
Eksperci z PFHBiPM przypominają, że lepszym wyjściem jest zapobieganie powstawaniu infekcji wymienia niż ich leczenie.
W ograniczeniu ryzyka schorzeń wymienia pomaga zastosowanie piany przedudojowej. Jest to pierwszy etap poprzedzający sam dój.
Jest ona najczęściej nakładana specjalnym kubkiem do piany. Kolejnym etapem jest wytarcie strzyków suchą jednorazową ściereczką czy chusteczką.
Pomaga to w zachowaniu wysokiej higieny podczas doju oraz stymuluje krowy do wydzielania mleka, co ogranicza pustodój.
Na rynku są dostępne różnego rodzaju piany na bazie wielu substancji myjących i pielęgnujących. Mogą one zawierać glicerynę, lanolinę, kwas mlekowy, salicylowy, czy diaminy.
Należy także pamiętać o zastosowaniu dippingu po doju, tuż po zdjęciu aparatu udojowego. Zabezpiecza to przed wnikaniem patogenów chorobotwórczych do wnętrza wymienia, co może wywołać mastitis.
Dipping może być aplikowany za pomocą specjalnego kubka lub opryskiwacza przeznaczonego do tego zadania.
Wielu producentów mleka w swojej hodowli zmaga się z problemem zapaleń wymienia. Idąc na bitwę z niewidzialnym wrogiem konieczne jest poznanie jego słabych punktów. Serię artykułów zatytułowaną "Zdrowe wymię"...
Trzeba jednak pamiętać aby kubek do dippingu był dokładnie myty po każdym doju, a pozostały w nim płyn nie był ponownie używany.
Płyny do dezynfekcji poudojowej mogą zawierać aktywny jod, kwas glikolowy, kwas mlekowy, chlorheksydynę, pochodne kwasów organicznych, zasad amonowych i kwasu dodecylosulfonowego.
Dobry środek do dippingu powinien wykazywać właściwości biobójcze, grzybobójcze i pielęgnujące wśród, których jest lanolina i gliceryna. Chronią one skórę przed wysychaniem i pękaniem.
Dobrą praktyką jest także naprzemienne stosowanie przynajmniej dwóch substancji czynnych lub zmienianie dippingu raz na pół roku. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uodpornienia się patogenów na te substancje.
Więcej informacji dotyczących hodowli bydła i produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło". ZAPRENUMERUJ