Brak porozumienia w sprawie handlu miedzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską może mieć ogromne znaczenie również dla Polski. Wprowadzenie dodatkowych ceł spowoduje, że produkty unijne staną się mniej atrakcyjne cenowo dla konsumentów z Wielkiej Brytanii.
Do tej pory nie osiągnięto porozumienia w sprawie zasad na jakich będzie odbywał się handel między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Rynek brytyjski jest dla przetwórców mleka z krajów unijnych, w tym z Polski, znaczącym rynkiem zbytu produktów mleczarskich.
Jeżeli Unia Europejska nie nawiąże porozumienia z Wielką Brytanią wówczas handel będzie odbywał się zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO).
W takim przypadku będą wprowadzone stawki celne. Dla serów Cheddar będą one wynosiły 167,1 euro za 100 kg, a Mozzarelli i serów twarogowych 185,20 euro za 100 kg – informuje portal agronomist.pl.
Sprzedaż polskiego mleka w Chinach w bieżącym roku wzrosła o około 70%. Produkty mleczarskie cieszą się również coraz większą popularnością, ponieważ Chińczycy zaufali ich jakości. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie...
Oznacza to, że w przypadku serów Cheddar pochodzących z Unii Europejskiej ich ceny dla nabywców w Wielkiej Brytanii wzrosną o dodatkowe 54%.
Tym samym konkurencyjność cenowa produktów mleczarskich z krajów Wspólnoty ulegnie pogorszeniu. Dodatkowo zostaną nałożone wymogi administracyjne i sanitarne, które również pogorszą atrakcyjność eksportu do Wielkiej Brytanii.
W lipcu bieżącego roku rząd tego kraju rozpoczął rozmowy w sprawie umowy handlowej z Nową Zelandią, która jest drugim po Unii Europejskiej największym eksporterem produktów mleczarskich.
Może to spowodować, że kraje unijne, w tym Polska, stracą jeden z rynków zbytu produktów mleczarskich.
Wielka Brytania jest siódmym największym odbiorcą produktów mleczarskich z Polski. W pierwszych trzech kwartałach 2020 r. wartość ich eksportu z naszego kraju do Anglii wyniosła 72,4 mln euro.
Z kolei wartość eksportu produktów mleczarskich z Unii Europejskiej wyniosła 2,2 mld euro, co stanowiło 20% całkowitej wartości ich eksportu na rynki trzecie.