Na łamach "Journal of Endocrinology" profesor Hernandez opublikowała artykuł podsumowujący badanie, które wykazało, że podwyższony poziom serotoniny przyczynia się do zwiększenia stężenia wapnia.
Serotonina jest najbardziej znana ze swej właściwości wywoływania odczucia szczęścia w ludzkim mózgu. Naukowcy z University of Wisconsin-Madison stwierdzili jednak, że ten hormon odgrywa również pewną rolę w procesie produkcji mleka u krów mlecznych.
U krów rozwija się choroba nazywana gorączką mleczną, gdy obniży się poziom wapnia we krwi. Ciężkie przypadki łatwo jest wychwycić, ponieważ krowy ulegają wychłodzeniu i pojawiają się u nich zauważalne drżenia.
Hodowlą bydła rasy charolaise już od 17 lat zajmują się Jerzy i Paweł Bałachowscy z miejscowości Wysin, powiat Kościerzyna. Wybrali właśnie tę rasę ponieważ jest to największa pod względem kalibru i masy ciała francuska rasa, która...
Jednak co najmniej u połowy krów choroba ma postać łagodniejszą, lecz wciąż powodującą problemy zdrowotne i skutkującą niedostateczną ilością wapnia potrzebnego do produkcji mleka. - Ta częściej występująca postać choroby nie jest tak łatwa do wykrycia, gdyż nie widzi się zwierząt z objawami drżeń mięśniowych - wyjaśnia Laura Hernandez, profesor na UW-Madison. - Niski poziom wapnia w ustroju sprawia jednak, że krowy stają się podatne na rozwój innych chorób - dodaje.
Profesor Hernandez w Journal of Endocrinology opublikowała artykuł podsumowujący badanie, które wykazało, że podwyższony poziom serotoniny przyczynia się do zwiększenia stężenia wapnia - przy czym w różnych miejscach u różnych ras krów mlecznych.
Robot Lely Vector pracuje w gospodarstwie Doroty i Grzegorza Wyrobek z miejscowości Ślizów w woj. dolnośląskim. Od grudnia ubiegłego roku hodowcy jako pierwsi w Polsce korzystają z tego urządzenia. Lely Vector został uruchomiony w grudniu...
Badanie przeprowadzono na krowach jersey i holsztyńskich, którym podawano w iniekcjach substancję, która w organizmie jest metabolizowana do serotoniny. - U krów rasy jersey serotonina powodowała wzrost poziomu wapnia w mleku, natomiast u krów holsztyńskich stężenie wapnia wzrastało, ale we krwi - wskazuje profesor Hernandez.
- Jako że analizowaliśmy dwie rasy, mogliśmy dowiedzieć się, że mechanizm regulacji wapnia jest różny. Teraz prowadzimy dalsze prace, aby zrozumieć, jak to działa na poziomie molekularnym i aby przełożyć te wyniki na procedury leczenia gorączki mlecznej - podkreśla.
Książki warte polecenia: "Choroby bydła" | "Sygnały żywienia