Hoduj z Głową Bydło nr 2 w 2024 roku. Wideo
Jak liczyć koszty produkcji mleka? Dlaczego pobranie suchej masy przez krowy jest kluczowe? Jak dodatek choliny i kwasu linolowego może wpłynąć na zdrowie krów?
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu "Hoduj z Głową Bydło", gdzie znajdziecie odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań.
W cyklu "Okiem doradcy" eksperci odpowiadają na kolejne pytanie nadesłane do naszej redakcji przez hodowców. Tym razem dotyczy ono cichych rui. Swoją opinię przedstawiają doradcy firm Agrocentrum, Emiwo oraz Neorol.
Zachęcamy do przysyłania pytań, które Was nurtują lub na które chcielibyście uzyskać odpowiedź ekspertów.
Powstaje strategia dla polskiego sektora mleczarskiego
Liczenie kosztów produkcji mleka powinno być standardem w każdym gospodarstwie. Powinno być, ale niestety nie jest.
Profesor Zygmunt Maciej Kowalski w swoim artykule: "Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?" opisuje wyliczanie IOFC, z angielskiego, income over feed cost czyli przychodów z jego sprzedaży po odjęciu wydatków poniesionych na pasze.
Podwyższone pH żwacza towarzyszące zasadowicy prowadzi do licznych problemów, jak obumieranie mikroflory przewodu pokarmowego i namnażania się bakterii gnilnych produkujących niebezpieczne dla zdrowia krowy toksyny.
Problem zasadowicy wyjaśniają Izabela Gwincińska oraz Agnieszka Wieczorek.
Dodatek choliny i kwasu linolowego, choć nie jest koniecznością, w znacznym stopniu może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia krów, ich wydajności i długowieczności. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule Edyty Wojtas Turalskiej.
Ustalenie rzeczywistego spożycia suchej masy dawki przez krowy jest najważniejsze z punktu widzenia ich wydajności i zdrowia. O jego znaczeniu pisze nasz kolejny autor Zbigniew Wróblewski.
Użytki zielone – podsiew jest niezbędny
W dziale: Zdrowie, zamieściliśmy dwa artykuły, w których piszemy o kontroli i skutecznej walce z mastitis oraz kontynuujemy temat biegunek u cieląt, tym razem na tle zakaźnym.
W rozmowie z prof. Piotrem Szulcem podejmujemy zagadnienia związane z szeroko rozumianą uprawą kukurydzy tj. z jej przedplonami, przygotowaniem gleby pod siew, nawożeniem oraz likwidacją chwastów.
W artykule "Przygotowanie użytków zielonych do sezonu", eksperci z firm Barenbrug, DSV, Grupa Rolimpex oraz Nasiona Wronkowski tłumaczą, co należy robić, aby uzyskać odpowiednią ilość pasz, tj. kiszonek, sianokiszonek czy siana z użytków zielonych?
W naszym magazynie znajdziecie także wiele innych bardzo ciekawych artykułów, między innymi reportaże z gospodarstw mlecznych oraz mięsnych, a także relacje z wielu spotkań i konferencji oraz targów, w których braliśmy udział.
Nie zabrakło również naszego nowego cyklu rolnictwo 4.0, w ramach którego tym razem prezentujemy automatyczne systemy zadawania pasz.
Naszym stałym czytelnikom życzymy przyjemniej lektury a tych wszystkich, którzy jeszcze nie znają naszego magazynu, gorąco zapraszamy do jego prenumeraty. Można to zrobić TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)