"Hoduj z Głową Bydło" na święta. Zapraszamy do lektury
Hodowcy bydła i producenci mleka mogą już zapoznać się z najnowszym wydaniem magazynu "Hoduj z Głową Bydło".
"Hoduj z Głową Bydło" nr 6/2021 (listopad-grudzień) już jest dostępny. Hodowcy bydła i producenci mleka znajdą w nim artykuły na tematy żywieniowe, zdrowotne, dotyczące cieląt, opasów, praktyki, a także rynku.
Soja, racice, woda i kukurydza
Skąd pochodzi soja? Dlaczego do Polski trafia surowiec głównie z Ameryki Południowej? W jaki sposób jest ona produkowana? Gdzie następuje jej załadunek i z jakich elementów składa się jej cena? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule "Śruta sojowa od A do Z".
"Zadbaj o zdrowe racice" to artykuł, w którym zwracamy uwagę na regularną kąpiel racic, która jest jedną z głównych metod zapobiegających ich schorzeniom. Skuteczność tego zabiegu zależy nie tylko od środka użytego do przygotowania roztworu, jego stężenia i prawidłowego wymieszania, ale także od czystości racic.
Skup mleka maleje od czterech miesięcy
Dzienne zapotrzebowanie na płyny cielęcia ważącego 40 kg wynosi około 2,8 l. Podczas biegunki i wystąpienia 1% odwodnienia organizmu takie cielę potrzebuje dodatkowo 0,4 l płynów. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule "Woda niezbędna w odchowie cieląt".
"Jałówki, buhajki, a może wolce?". W tym artykule zwracamy uwagę na fakt, że płeć ubijanych zwierząt jest jednym z czynników rzutujących na jakość otrzymywanego mięsa wołowego. Najdroższe amerykańskie steki produkowane są z mięsa wolców. Wołowina taka cechuje się znacznie drobniejszymi włóknami mięśniowymi oraz większą marmurkowatością.
Wojciech Etmański produkuje materiał hodowlany oraz opasy, a w ich żywieniu wykorzystuje między innymi ziemniaki. Część z nich zakisza razem z trawą, a część stosuje na świeżo, rozdrabniając je bębnem frezującym wozu paszowego. Więcej w artykule "Ziemniaki smakują opasom limousine".
Podstawą sukcesu w produkcji kukurydzy na kiszonkę lub na ziarno jest odpowiedni dobór odmian. W artykule "Dobór odmian kukurydzy" eksperci z firm nasiennych opowiedzieli na co zwrócić szczególną uwagę i jak ograniczyć skutki suszy.
Wzrost cen w skupie bydła wyhamował?
Białko w żywieniu krów
"Tanie białko z użytków zielonych" to artykuł, w którym informujemy jakich należy przestrzegać zasad, aby uzyskać dobrej jakości kiszonkę z lucerny zawierającą nawet 27% białka oraz z traw o jego zawartości do 20%.
Białko jest również tematem przewodnim artykułu "Jakie białko w dawkach?". Informujemy w nim, że decydując się na wybór komponentów białkowych w dawce pokarmowej dla krów mlecznych, nie powinniśmy się skupiać wyłącznie na ich rodzaju. Również, a może przede wszystkim, należy znać ich skład chemiczny, który istotnie wpływa na ostateczny rezultat żywienia.
"Im gorsze warunki, tym gorszy apetyt". W tym artykule omawiamy wpływ warunków utrzymania na pobranie paszy przed porodem.
Białko dla krów mlecznych może, a zdaniem niektórych powinno, przede wszystkim pochodzić ze śruty rzepakowej. Informacje na temat jej produkcji, stosowania w dawkach oraz zaletach znajdziecie w artykule "Polskie "ciemne złoto".
Hodowcy, których odwiedziliśmy
Rolnicy, którzy nie dostali zapłaty za mleko mogą ubiegać się o pomoc
W najnowszym wydaniu magazynu nie zabrakło reportaży i prezentacji gospodarstw i sylwetek hodowców bydła i producentów mleka.
Barbara i Sylwester Porowscy prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne specjalizujące się produkcji mleka. Stado należące do rolników liczy 110 sztuk bydła, z czego 65 stanowią krowy mleczne. Jego wydajność w ubiegłym roku oceny wyniosła 8932 kg mleka. Obecnie przekracza ona 9 tys. kg. Więcej informacji o gospodarstwie znajdziecie w artykule "Krowy są na pierwszym miejscu".
Robert Pęski prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka. Przez wiele lat utrzymywał on stado w starej oborze na uwięzi, gdzie znajduje się 60 stanowisk oraz kojce przeznaczone dla cieląt i młodzieży. Aby usprawnić obsługę zwierząt i zwiększyć ich dobrostan, gospodarz w 2020 r. postanowił wybudować nowy obiekt. Więcej w artykule "Komfort dla krów to komfort dla hodowcy".
Cielęta piją pójło podawane w automatycznych stacjach pojenia. Wysokocielne jałówki uczą się robota udojowego, z którym mają kontakt kilka razy dziennie. Krowy na szyi noszą obroże, które zbierają informacje o ich aktywności oraz przeżuwaniu. Ta krótka charakterystyka dotyczy stada należącego do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Otylin. Więcej na jej temat znajdziecie w artykule "Z automatyką za pan brat".
Cena mleka rekordowa, ale opłacalność minimalna
Gospodarz trzy lata temu zainwestował i wybudował nową oborę wolnostanowiskową z halą udojową typu rybia ość. Dokupił też wóz paszowy, a obecnie planuje rozbudowę obory i montaż robota udojowego, który będzie obsługiwał najbardziej wydajne krowy. Mowa o Krzysztofie Graju, który wraz z rodzicami Stefanem i Haliną oraz synem Maciejem specjalizuje się w produkcji mleka. Więcej informacji na ich temat znajduje się w artykule "Ułatwia sobie produkcję".
Piszemy o zdrowiu krów
W najnowszym wydaniu naszego magazynu "Hoduj z Głową Bydło" znalazło się także kilka artykułów dotyczących zdrowia zwierząt. Są to "Program "szybkiego" zwalczania BVD-MD", "Jak wirusy, pierwotniaki i grzyby zaburzają rozród" oraz "Chlamydioza to nowa choroba czy stary przeciwnik?".
Poruszyliśmy także tematy związane z redukcją antybiotyków w hodowli krów mlecznych. Piszemy, dlaczego i w jakich konkretnie przypadkach stosujemy ich najwięcej oraz co możemy zrobić, żeby je ograniczyć.
Hodowcy mogą także zapoznać się z nową formą automatycznego doju grupowego, który w Europie został zastosowany w dwóch gospodarstwach mlecznych.
"Hoduj z Głową Bydło" to dwumiesięcznik skierowany do hodowców i producentów bydła mlecznego i mięsnego, lekarzy i techników weterynarii, a także doradców żywieniowych.
Zachęcamy do lektury i prenumeraty dwumiesięcznika "Hoduj z Głową Bydło". ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)